895500124 - kolejny numer do wyłudzania pieniędzy?

895500124 - kolejny numer do wyłudzania pieniędzy?

895500124 - kolejny numer do wyłudzania pieniędzy?
Źródło zdjęć: © Fotolia
22.11.2016 13:06, aktualizacja: 12.04.2017 19:06

W skrzynkach listowych mieszkańcy Gdyni znajdują kartki z odręcznie napisaną prośbą o kontakt i numerem telefonu 895 500 124. Wygląda na to, że oszuści telefoniczni znaleźli kolejny sposób na wyłudzenie pieniędzy od niczego niepodejrzewających osób.

Życie oszustów w dzisiejszych czasach nie jest zbyt łatwe. Media na prawo i lewo ostrzegają, a to przed metodą na wnuczka czy innego pociotka, a to przed złośliwym oprogramowaniem czy ukrytymi w wiadomościach od znajomych wirusami. Nie można zapominać również o podchwytliwych SMS-ach premium czy nawet krótkich połączeniach, aby sprowokować oddzwonienie – wszystko po to, by zmusić niczego niepodejrzewających ludzi do samowolnego oddania własnych pieniędzy.

Mimo to cały czas pojawiają się nowe sposoby wyłudzania pieniędzy. Wyobraźcie sobie, że w waszej skrzynce na listy znajdujecie kartkę z odręcznie spisaną wiadomością: Proszę o pilny kontakt pod numerem telefonu 895 500 124 WAŻNE!!! I co robicie? Jeśli jesteście użytkownikami w miarę obeznanymi z zagrożeniami tego typu, wiadomość wzbudzi podejrzenia i zapewne trafi do kosza. Zwłaszcza że po bliższych oględzinach okazuje się, że wiadomość wcale nie jest odręczna, a powielona na kserokopiarce.

Tymczasem takie właśnie wiadomości trafiały w ciągu ostatnich dni do skrzynek pocztowych mieszkańców Gdyni. O ile większość z nich zapewne wylądowała w koszu, to kilka znalazło się na stole jakiejś starszej bądź mniej obeznanej z zagrożeniami dzisiejszego świata osoby. Zapewne chwyci za słuchawkę telefonu i oddzwoni pod wskazany numer. Komentarze na stronie numernet.pl (na której można sprawdzić, kto do nas dzwonił), są jednoznaczne. Użytkownicy skarżą się, że to oszustwo.

Obraz
© Numernet.pl | Numernet.pl

My również sprawdziliśmy, co się może stać po wykręceniu, z pozoru niewinnego, numeru komórkowego.

Jednak już po wybraniu numeru na klawiaturze mogą pojawić się pierwsze wątpliwości. Otóż zapis numery, który jednoznacznie kojarzy się z telefonami komórkowymi, w czasie wpisywania do telefonu zamienia swój zapis na numer stacjonarny z kierunkowym 89 – czyli dawnego województwa olsztyńskiego. Naciskamy słuchawkę i co? Już po jednym sygnale połączenie zostaje zerwane. Kolejna próba i jest efekt – mimo braku jakiegokolwiek sygnału, czas połączenia jest liczony, a więc i prawdopodobnie koszty. Podobne spostrzeżenie miała użytkowniczka jednego z portali ostrzegających przed nieznanymi numerami. Jak sama pisze w komentarzu: dzwoniłam na ten nr z karty i nikt nie odbierał, a z konta zniknęły pieniądze.

AKUALIZACJA: Jak udało nam się ustalić numer jest obsługiwany przez LoVo S.A., która udostępniła go jednemu ze swoich klientów. Zgodnie z polskim prawem firma LoVo nie ponosi odpowiedzialności za dalsze wykorzystanie łącza.
- Sieć LoVo obsługuje obecnie blisko 600 tysięcy numerów abonenckich, które miesięcznie generują ponad 180 milionów minut poprzez blisko 600 operatorów telekomunikacyjnych - wyjaśnia Krzysztof Dzięgielewski, dyrektor marketingu w LoVo S.A. - W ramach obowiązującego prawa telekomunikacyjnego LoVo S.A. nie może udostępniać informacji na temat klientów oraz nie możemy ingerować w jego działania biznesowe - dodaje.

Zgłosiliśmy się również z zapytaniem do Urzędu Komunikacji Elektronicznej, który sprawuje pieczę nad przestrzeganiem prawa komunikacyjnego oraz zajmuje się między innymi regulacją i kontrolą rynku telekomunikacyjnego. Czekamy na odpowiedź, czy numer należy do polskiego operatora i czy możliwe jest wyłudzenie pieniędzy za jego pomocą. Zanim jednak otrzymamy odpowiedź, radzimy nie oddzwaniać na numer 895 500 124. Radzimy również ostrzec swoich znajomych oraz bliskich – zwłaszcza osoby starsze, które zapewne są celem całego zamieszania.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (243)