7 rad jak zrobić idealne zdjęcie - poradnik dla amatorów fotografii

7 rad jak zrobić idealne zdjęcie - poradnik dla amatorów fotografii

7 rad jak zrobić idealne zdjęcie - poradnik dla amatorów fotografii
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
30.08.2016 12:58, aktualizacja: 30.08.2016 16:01

Dobry kadr, odpowiednie światło, stabilna ręka - to tylko niektóre elementy, o których trzeba pamiętać, by zdjęcie nie kwalifikowało się do usunięcia. Fotografowanie nie należy do najłatwiejszych zadań, ale wystarczy opanować kilka prostych tricków, dzięki którym każde zdjęcie zasłuży na oprawę. Wraz z Jurorami Konkursu Fotograficznego Empikfoto zdradzamy jak zatrzymać wspomnienia w wyjątkowej i „poprawnej” formie.

1. Nie zakrzywiaj horyzontu

Robiąc zdjęcie, należy pamiętać, by horyzont i linie proste zawsze były prostopadłe do kadru, dlatego morze nie powinno się „wylewać”, a ściany przechylać. Jak to osiągnąć?
- Statyw nie musi być nieodłącznym narzędziem fotografa – podkreśla Karol Werner, autor bloga _ Kołem się toczy _ i juror konkursu. –. Dzięki odrobinie kreatywności można go z powodzeniem zastąpić czymś, co jest pod ręką, na przykład kładąc aparat na murku czy budując statyw z kamieni.

*2. Pamiętaj – słońce nie zawsze jest twoim sprzymierzeńcem *

Zbyt duże naświetlenie zdjęcia może przekreślić jego jakość. Unikaj więc robienia zdjęć w samo południe, bo niebo na zdjęciu będzie bardzo jasne, a pierwszy plan praktycznie niewidoczny przez mocny cień. Najlepiej kierować obiektyw w stronę przeciwną do źródła światła –. wówczas unikniemy prześwietlenia fotografii.

3. Postaw na naturalność

Przyciągające uwagę zdjęcie musi być naturalne. Odbiorca doskonale wyczuwa sztuczność i brak emocji.
–. Ważniejsze od technicznych aspektów fotografii jest ujęcie ciekawego momentu i emocji – mówi Agata Nowak, organizatorka konkursu. – Jeśli chcemy pokazać krzyk, model powinien krzyczeć naprawdę. Fotografia w tej kwestii jest bezlitosna i zawsze wychwyci zakłamanie.

4. Kadruj z głową, ale jej nie ucinaj!

W fotografowaniu ludzi, należy przede wszystkim pamiętać, aby kadrując, nie „ucinać”. kończyn na wysokości stawów. Jeśli dłonie lub stopy nie mieszczą się w kadrze, należy przyciąć obraz w innym miejscu niż stawy. Przycięcie czubka głowy czy brody także nie jest mile widziane. Może to całkowicie zniszczyć kompozycję zdjęcia i sprawić, że osoba fotografowana będzie wyglądała niekorzystnie.

5. Nie wciskaj wszystkiego w centrum

Częstym błędem początkujących fotografów jest umieszczanie głównego elementu zdjęcia w samym środku kadru. Centralna kompozycja odwraca uwagę od innych ciekawych elementów i jest najzwyczajniej w świecie nudna. Można temu zaradzić, umieszczając główny obiekt nieco z boku, zwracając tym samym uwagę odbiorcy także na inne elementy kadru.

6. Skup się na prostocie – nie sprzęcie

- Pamiętaj, że drogi sprzęt i lata nauki nie są w fotografii najważniejsze. Liczy się prostota i emocje, a najlepszym aparatem jest ten, który masz przy sobie –. wyznaje Krzysztof Adamek, fotograf mody i streetstyle, juror konkursu. – Nieskomplikowane kadry to klucz do sukcesu udanej fotografii. Cały sekret dobrego zdjęcia tkwi w prostocie. Najważniejsze jest to, aby po prostu czuć klimat i emocje zdjęcia, które się robi.

7. Nie bój się podejść bliżej

Często na jednym zdjęciu chcemy uchwycić wszystkie elementy, które mamy w zasięgu wzroku. Warto jednak ograniczyć kadr do najciekawszych punktów, skupiając się na konkretnym przedmiocie, osobie czy obiekcie. Ornamenty na budynku, kolorowe kamyki czy fokus na siedzącą w oddali osobę stworzą dużo ciekawszy obraz niż tak zwane „wszystko i nic”.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)