50% komputerów na świecie jest zainfekowanych

50% komputerów na świecie jest zainfekowanych

16.02.2011 12:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Według danych zebranych w styczniu przez darmowy skaner online Panda ActiveScan 50 proc. komputerów było zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem. Najpowszechniejszym zagrożeniem dla użytkowników były trojany. Polska znalazła się na 7 miejscu w rankingu państw najbardziej narażonych na infekcje.

Najpowszechniejszymi zagrożeniami były trojany, które spowodowały najwięcej infekcji (5. proc. wszystkich przypadków), za nimi uplasowały się tradycyjne wirusy (12 proc.) i robaki (9 proc.).

Na liście najpowszechniejszych złośliwych oprogramowań w Polsce dominują trojany, następnie downloader, exploit i adware. Warto wspomnieć o obecności starego trojana Lineage, który wciąż się rozpowszechnia i infekuje systemy.

Państwa najbardziej narażone na infekcje
Tajlandia, Chiny, Tajwan, Rosja i Turcja zajmują czołowe miejsca w rankingu krajów o największej liczbie infekcji (ponad 5. proc. skanowanych komputerów zostało zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem). Polska w tym miesiącu znalazła się na 7 miejscu, z poziomem infekcji 45 proc, czym wyprzedza nawet USA.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)