5 rzeczy, które są starsze niż ci się wydaje
31.05.2013 | aktual.: 29.12.2016 08:21
Żyjemy w czasach postępu. Jeśli wsiadłeś do pędzącego w szaleńczym tempie pociągu nowych technologii, z pewnością zdążyłeś się już przyzwyczaić, że twój nowy komputer czy telefon zaraz po zakupie będzie przestarzały. Są jednak rzeczy, które tylko na pozór wydają się nowoczesne. W rzeczywistości zostały wymyślone naprawdę dawno temu. Wybraliśmy 5 technologii starszych niż myślisz!
Żyjemy w czasach postępu. Jeśli wsiadłeś do pędzącego w szaleńczym tempie pociągu nowych technologii, z pewnością zdążyłeś się już przyzwyczaić, że twój nowy komputer czy telefon zaraz po zakupie będzie przestarzały. Są jednak rzeczy, które tylko na pozór wydają się nowoczesne. W rzeczywistości zostały wymyślone naprawdę dawno temu. Wybraliśmy 5 technologii starszych niż może się wydawać!
Pierwsze płyty CD i odtwarzacze trafiły na rynek w 1982 r. Początkowo były dostępne tylko w Japonii, ale bardzo szybko pojawiły się w Stanach Zjednoczonych i Europie. Popularne kompakty bardzo szybko stały się prawdziwym hitem. Poliwęglanowy krążek z danymi zapisanymi w formie cyfrowej podbił świat, ale mało kto zdaje sobie sprawę, że w rzeczywistości podobny dysk był używany w 1928 roku przez szkockiego inżyniera Johna Logie Bairda, który nagrywać obraz na krążki Nipkowa. Wykorzystywał do tego zwykły gramofon oferujący prędkość 78 obrotów na minutę. To on skonstruował telewizor monochromatyczny oraz system telewizji kolorowej. Wynalazł też noktowizor.
sw/gb/sw
Kalkulator
Choć mogłoby się wydawać, ze kalkulator został wynaleziony w 1960 roku, w rzeczywistości było to znacznie wcześniej. Możecie nam wierzyć lub nie, ale cofnijmy się w czasie do XVII wieku. Francuski matematyk Blaise Pascal około 1645 roku opracował maszynę o wdzięcznej nazwie Pascalina, która miała ułatwić pracę jego ojcu - poborcy podatkowemu. Ustrojstwo było mechanicznym kalkulatorem i umożliwiało wykonywanie operacji dodawania i odejmowania liczb. W tym miejscu warto też wspomnieć o niemieckim matematyku Wilhelmie Schickardzie, który wcześniej, bo w 1623 roku zbudował jedną z pierwszych na świecie maszyn liczących, która pozwalała wykonywać proste operacje na liczbach całkowitych, takie jak dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie.
Faks
Choć rozwój faksu przypada na końcówkę lat 70. XX wieku, w rzeczywistości maszynę działającą w podobny sposób wynaleziono już w 1843 roku. Szkocki wynalazca Alexander Bain używał takiej do przesyłania danych na odległość. Co ciekawe wynalazek Baina z powodzeniem działał na długo przed pierwszym telefonem, który został wynaleziony dopiero w 1876 roku. XIX-wieczny faks wykorzystywał zegar, aby zsynchronizować ruch dwóch wahadeł, które z jednej strony skanowały, a z drugiej drukowały wiadomość.
Sejsmograf
Sejsmografy to niezastąpione urządzenia, które potrafią wykryć drgania skorupy ziemskiej. Choć pierwsze takie sprzęty powstały w 1880 roku, z tej technologii korzystali chińscy żołnierze już w 132 roku. Zhang Heng wymyślił genialny sejsmometr, którego nikomu nie udało się powielić przez kolejne wieki. Maszyna Zhanga była prawdziwym arcydziełem - połączeniem sztuki i techniki. Została wykonana z brązu. Zdobiło ją osiem smoków skierowanych w różne strony świata. Każdy trzymał w paszczy kulkę, która upadała do pyska żaby, jeśli sejsmometr odnotował drgania. Urządzenie pozwalało wykryć zbliżające się trzęsienie ziemi, którego epicentrum było oddalone o setki kilometrów od miejsca pomiaru oraz precyzyjnie określić gdzie do niego dojdzie.
Soczewki kontaktowe
Wydaje ci się, że szkła kontaktowe to nowość, która stosunkowo niedawno pojawiła się na rynku? Nic bardziej mylnego. Już w 1508 roku Leonardo da Vinci marzył o soczewkach. Idea, która zrodziła się w jego głowie znalazła swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości dopiero w 1888 roku. Wtedy Adolf Fick jako pierwszy stworzył dopasowane soczewki wykonane z dmuchanego szkła. Ich noszenie niestety nie należało do przyjemności. Soczewki były ciężkie i wytrzymać w nich można było maksymalnie kilka godzin.