45 nanometrów, jak to wygląda w praktyce?

45 nanometrów, jak to wygląda w praktyce?

16.11.2007 11:05, aktual.: 16.11.2007 11:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pierwszy procesor Intela wykonany w nowym procesie
technologicznym 45nm. Jednak ile to właściwie jest 45 nanometrów?

Pierwszy procesor Intela wykonany w nowym procesie technologicznym 45 nm. Zwiastuje następców układów Core 2 DuoQuad i choć pod względem architektury jest do nich zbliżony to zastosowano w nim sporo udoskonaleń.

O wszystkich nich oraz o osiągach możecie przeczytać w artykule "Intel Penryn - następca Core 2 DuoQuad w testach.

Jednak ile to właściwie jest 4. nanometrów?

Cyfry nie zawsze dają pełen obraz sytuacji –. mówimy, 45nm i wszyscy wiedzą, że to mniej niż 60nm. Jednak, jaka jest skala może pomóc małe porównanie. Rozmiar bakterii wyrażony w nanometrach to średnio 2000nm, a wirus nieżytu nosa ma 20nm. Atom krzemu ma 0,24 nm

Kilka innych przykładów pozwoli uzmysłowić sobie ten rozmiar. Pierwszy tranzystor skonstruowany w laboratoriach Bella w 1947 roku można było wziąć do ręki, a teraz na powierzchni jednej czerwonej krwinki mogłyby zmieścić się setki nowych, 45-nanometrowych tranzystorów Intela.

Gdyby domy kurczyły się w takim samym tempie, jak tranzystory, nie dałoby się zobaczyć domu bez mikroskopu. Aby zobaczyć 45-nanometrowy tranzystor, potrzeba bardzo zaawansowanego mikroskopu.

Cena tranzystora w jednym z intelowskich procesorów Penryn —. będzie mniej więcej jedną milionową średniej ceny tranzystora w 1968 roku. Gdyby ceny samochodów spadały w takim samym tempie, nowe auto kosztowałoby dziś mniej więcej centa.

Można zmieścić ponad 3. milionów tranzystorów 45-nanometrowych na główce od szpilki, której średnica wynosi około 1,5 milionów nm (1,5 mm).

Tranzystor 45-nanometrowy może włączać się i wyłączać ok. 30. miliardów razy na sekundę. W czasie, który zajmuje włączenie i wyłączenie tranzystora, wiązka światła przebywa mniej niż 2.5 milimetra.

Mniejsze rozmiary to nie tylko szybsza praca. To również niższe zużycie energii podczas pracy komputera. Dodatkowo Intel powiększył rozmiar "wafla" krzemowego, na którym produkowane są procesory. W efekcie w tym samym procesie produkcyjnym otrzymuje się więcej układów, zużywając mniej energii i produkując mniej odpadów i zanieczyszczeń przy tej samej skali produkcji. Można śmiało powiedzieć, iż procesory Intela wykonane w technologii 45nm, w porównaniu do swoich poprzedników, są bardziej ekologiczne. Zarówno w produkcji jak i w eksploatacji.

A Intel już zapowiada wprowadzenie technologii 32nm. Nowo otwarta fabryka, w której są produkowane są procesory Penryn nosi nazwę kodową "Fab 32". Jest to jeden z najnowocześniejszych zakładów tego typu na świecie. I w nim najprawdopodobniej zostaną wyprodukowane pierwsze układy 32nm.