40‑calowe OLED-y już w 2009?

40-calowe OLED-y już w 2009?
Źródło zdjęć: © IDG

12.05.2008 14:30, aktual.: 12.05.2008 15:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Japońska firma Sumitomo Chemical zapowiedziała, że w 2009 r. zamierza rozpocząć masową produkcję dużych wyświetlaczy OLED ( Organic Light-Emitting Display ) - donosi agencja prasowa JiJi Press. Z zapowiedzi koncernu wynika, że będą to ekrany o przekątnych zaczynających się od 40".

Niestety, na razie przedstawiciele firmy nie ujawnili zbyt wielu informacji na ten temat - wiadomo jednak, że Sumitomo Chemical zamierza wkrótce rozpocząć poszukiwanie partnerów, którzy mogliby uczestniczyć w procesie projektowania takich urządzeń. Koncern ujawnił również, że większość jej produkcji będzie sprzedawana innym firmom, które wykorzystają ekrany OLED w swoich urządzeniach. Pierwsze takie telewizory mogą pojawić się na rynku jeszcze w 200. r.

Obraz
© (fot. IDG)

Sumitomo Chemical pracuje już nad własną technologią produkcji "organicznych" wyświetlaczy - z pierwszych zapowiedzi wynika, że będzie to metoda oparta na procesie zbliżonym do drukowania atramentowego. Przedstawiciele firmy twierdzą, że pozwoli na ograniczenie kosztów produkcji oraz łatwe wytwarzanie wyświetlaczy o dużych rozmiarach.

O technologii OLED głośno jest od kilku lat - jej promotorzy zwracają uwagę na fakt, iż telewizory charakteryzują się ( w porównaniu z LCD ) wyższym kontrastem, krótszym czasem reakcji oraz tym, iż ekran taki nie wymaga podświetlenia ( ponieważ wykonano go z materiału elektroluminescencyjnego, który sam emituje światło ) - może więc być zdecydowanie cieńszy od konkurencyjnych rozwiązań. Mimo tych zalet, dopiero jedna firma - Sony - zdołała wprowadzić do sprzedaży takie urządzenie - http://www.kinodomowe.idg.pl/news/125604.html ( kilku innych producentów już to zapowiedziało ).

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)