236 mln zł z funduszy UE dla e‑przedsiębiorców

236 mln zł z funduszy UE dla e-przedsiębiorców

03.03.2010 10:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zwiększyło o 100 mln zł pulę środków unijnych dla przedsiębiorców, którzy pod koniec października ub.r. złożyli wnioski o dofinansowanie swoich pomysłów na elektroniczny biznes. Zamiast 135 przyznano im 236 mln zł

Listę projektów, które otrzymały dofinansowanie, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosi na swoich stronach internetowych w środę.

Trzeci konkurs na unijną pomoc dla osób prowadzących usługi w formie elektronicznej odbył się pod koniec października ub.r. W pierwszym dniu składania wniosków w Warszawie ustawiła się kolejka chętnych.

Obraz

"W związku z dużym zainteresowaniem postanowiliśmy zwiększyć pulę dostępnych środków dla e-przedsiębiorców, dzięki czemu dofinansowanie otrzyma 33. projektów w łącznej kwocie 236 mln zł" - powiedział we wtorek PAP wiceminister rozwoju regionalnego Jarosław Pawłowski.

Jak podał, na usługi elektroniczne przewidziano w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka (PO IG) do 201. roku 1,6 mld zł, z czego do tej pory, po tym naborze wniosków, rozdysponowano 850 mln zł. "Reszta środków będzie przeznaczona na przyszłe projekty. Zmieniamy kryteria, żeby zwiększyć ich jakość" - zaznaczył Pawłowski.

"Zmieniają się kryteria oceny projektów w tym działaniu. Będziemy przede wszystkim oceniać według kryteriów merytorycznych, żeby wyłonić najbardziej innowacyjne i zaawansowane technicznie projekty. Ponadto będzie przyjmować wnioski przez internet" - powiedziała we wtorek PAP prezes PARP Bożena Lubińska-Kasprzak. Jak dodała, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości będzie chciała także w innych działaniach umożliwić składanie wniosków o unijne dofinansowanie tą drogą.

Wśród projektów z październikowego naboru, którym przyznano finansowanie wymieniła portale w tym społecznościowe, usługi i serwisy internetowe np. z zakresu elektronicznego obiegu dokumentów, a także internetowe bazy danych i platformy np. z książkami w formie elektronicznej. "Jeden projekt mógł maksymalnie otrzymać ok. 85. tys. zł dofinansowania, średnio przyznano 650 tys. zł na jeden projekt" - powiedziała Lubińska-Kasprzak.

Prezes PARP przewiduje, że następny nabór wniosków rozpocznie się na przełomie marca i kwietnia, po wejściu w życie rozporządzenia z nowymi kryteriami wyboru. Do wzięcia będzie prawdopodobnie ok. 14. mln zł. O dofinansowanie będą mogły starać się firmy, które działają nie dłużej niż 12 miesięcy. Pomoc mogą otrzymać firmy wytwarzające produkty cyfrowe konieczne do świadczenia e-usług.

Środki na ten cel pochodzą z unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Jego budżet na lata 2007-2013 wynosi 8,3 mld euro. Jak powiedział Pawłowski, środki z tego programu wykorzystane są już w ok. 45 procentach.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)