Nokia 6303 classic - to co istotne - test
Nokia 6303 classic to następca popularnego modelu 6300. Telefon jest dobrze wykonany, a oprócz elementów plastikowych zastosowano w nim także elementy ze stali. Pytanie brzmi, czy 6303 ze swoja funkcjonalnością jest idealnym przedstawicielem segmentu mid-end? Zapraszamy do testu.
08.03.2010 | aktual.: 08.03.2010 13:51
Solidność do niedawna była wizytówką fińskiego producenta. Jednak po serii konstrukcyjnych wpadek, Nokia czuje na karku oddech konkurencji. Konkurencji, która produkuje coraz lepsze telefony - co istotne, bardzo dobrze wykonane. Nie oznacza to, że Nokia wcale nie robi dobrze wykonanych telefonów. Jednym z takich modeli jest telefon oznaczony symbolem 6300, który nie oferował może zbyt zaawansowanych funkcji, ale użytkownicy pokochali ten model właśnie za jakość wykonania.
Telefon zdawał się być przy tym idealny do podstawowych telefonicznych zastosowań. W następcy, Nokii 6303 również zostały zastosowane porządne materiały wykończeniowe. Tutaj jednak aluminium (6300) zostało zastąpione stalą. Oczywiście tak jak w poprzedniku, są też wstawki z plastyku, ale dobrej jakości. Łatwo dostrzec, że w przeciwieństwie do 6300, w nowym modelu nie skupiono się wyłącznie na jakości wykonania. W 6303 znalazł się lepszy aparat z funkcją autofokus, złącze Jack 3,5 mm czy RDS w radiu FM. Telefon dodatkowo zasila większej pojemności bateria. Czy 6303 jest idealnym przedstawicielem segmentu mid-end? Niestety nie. Dlaczego tak jest? Postaram się przedstawić w dalszej części artykułu.
Budowa
Design Nokii 630. bezprecedensowo nawiązuje do poprzedniczki - modelu 6300. Mimo kilku różnic, podobieństwo jest oczywiste. Nowy model ma nieznacznie większe rozmiary. Jest dłuższy i szerszy, ale nieznacznie cieńszy. Dokładne rozmiary telefonu to 108,8 x 46,2 x 11,7 milimetra. Konsekwencją zastosowania stali jest wzrost wagi telefonu względem poprzednika - z 91 gramów do 96 gramów. Dominuje stal na przemian z plastykiem. Przedni panel telefonu został otoczony stalowym obramowaniem, które wdziera się między oddzielone klawisze alfanumeryczne. Pomysł rozdzielenia klawiszy ma ułatwić wygodę korzystania, ale klawiatura w 6303 nie jest idealna. Klawisze "1, 2, 3", umieszczone są pod lekkim kątem. Rozwiązanie takie sprawia, że ruch palcem jest krótszy między liniami klawiszy "1, 2, 3" i "4, 5, 6" niż między ostatnim rzędem klawiszy ("7, 8, 9") i środkowym rzędem. Natomiast dużo bardziej uciążliwym jest bardzo niski skok klawisza.
Wyświetlacz został otoczony czarnym obramowaniem, na którym swoje miejsce znalazły klawisze funkcyjne i D-pad. Wyświetlacz o przekątnej 2,2 cala, potrafi wyświetlić 16 milionów kolorów w rozdzielczości 320 x 240 pikseli. Wracając do klawiszy funkcyjnych należy wspomnieć, że zostały ograniczone do dwóch. Naciskając górną cześć przycisku akceptuje się wybór opcji wyświetlanych na wyświetlaczu. Klikając na dolną część - w zależności od klawisza - wybiera się zieloną lub czerwoną słuchawkę. Nad wyświetlaczem został umieszczony czujnik światła oraz głośnik.
Na prawym boku telefonu został wkomponowany przycisk głośniej/ciszej - niestety trudno wyczuwalny. Identycznie, ale na górnej części telefonu został umieszczony klawisz odpowiedzialny za włączanie i wyłączanie telefonu. Lewy bok telefony nie zawiera żadnych elementów, ale za to dolna część została wykorzystana maksymalnie do zawartej powierzchni. Właśnie w tym miejscu miejsce znalazły łącze ładowania, Jack 3,5 mm oraz gniazdo microUSB. Te ostatnie jest zabezpieczone zaślepką. Aparat 3,2 Mpix znajduje się na plastykowej części tylnej obudowy. Dodatkowo towarzyszą mu po lewej głośnik, a po prawej podwójna dioda LED. Niestety diody nie mogą zostać wykorzystane jako latarka. Slot kart pamięci microSD znalazł miejsce po pokrywą baterii. Maksymalna pojemność karty pamięci obsługiwana przez 6303 to 4 GB. Również pod pokrywą baterii znajduje się zaczep na smycz.
Jakość wykonania Nokii 6303 stoi na wysokim poziomie. Nie doświadczy się jakichkolwiek niepotrzebnych trzasków. Wszystko jest świetnie ze sobą spasowane, a połączenie dwóch różnych materiałów jest idealne. Nie ma nieproporcjonalnych szpar między łączeniami elementów. W tym wszystkim budzi obawy bardzo podatny na zarysowania tył telefonu. Dotyczy to tylko dwóch miejsc i obu użytych materiałów - zarówno stali, jak i plastiku.. Zarysowania występują na zaokrągleniach tylnej części telefonu, które mają kontakt z podłożem. Widoczne zarysowania są tuż przy górnej i dolnej krawędzi tylnej części obudowy.
Oprogramowanie
Jak przystało na telefony Nokii, które nie są oparte na otwartym systemie operacyjnym, Nokia 6303 pracuje interfejsie S40. W tym przypadku, jest to już szósta wersja tego oprogramowania. Elementy stałe pulpitu to zegar, poziom zasięgu oraz wskaźnik naładowania baterii, które znajdują się przy górnej krawędzi wyświetlacza. Przy dolnej krawędzi można znaleźć skróty: Idź do, Menu oraz Kontakty. Możliwości konfiguracji pulpitu są spore, a osiągnięte zostało to dzięki Aktywnemu Trybowi Gotowości. Jednak standardowo pulpit pozwala na określenie czterech skrótów, które przypisane są czterem kierunkom klawisza Nawigacyjnego. W aktywnym trybie gotowości dodatkowo na Pulpicie pojawiają się nowe opcje skrótów. Organizacja tego trybu polega na podzieleniu Pulpitu na cztery obszary. Choć nie wszystkie muszą być aktywne jednocześnie. Pierwszym obszarem jest Pasek skrótów. Właśnie na tym pasku można dodać skróty do dowolnej aplikacji, a liczba tych skrótów ograniczona jest wyłącznie ilością zainstalowanych aplikacji na
telefonie. Kolejne trzy Paski, to już odnośniki do pojedynczych aplikacji, które ustanowione mogą być przez użytkownika. W Aktywnym trybie dostępne są w dalszym ciągu skróty przypisane do D-pad-a. Konfiguracja tego trybu możliwa jest bezpośrednio z Pulpitu lub po wybraniu odpowiedniej opcji z Menu.
Użytkownik ma możliwość wyboru wyglądu Menu. Wybierać można wśród czterech opcji. Pierwsza z nich to Lista, która wyświetla ikony właśnie w formie spisu aplikacji. "Tabela" oraz "Tabela i Etykiety" różnią się od siebie wyłącznie opisem ikon, które dostępne są w tej drugiej. Sposób wyświetlania ikon to standardowa siatka 3 x 3. Ostatnią możliwością jest widok w formie zakładek. Ikony są umieszczone w poziomie przy górnej krawędzi wyświetlacza. Po wybraniu odpowiedniej ikony, na wyświetlaczu pojawiają się poszczególne opcje, za które dana aplikacja jest odpowiedzialna. Każdy tryb wyświetlania Menu można konfigurować poprzez przenoszenie ikon w wybrane miejsce.
W przeciwieństwie do poprzednika, Nokia 6303 nie posiada diody informującej o zdarzeniach. Tutaj podobną funkcję pełni podświetlenie Klawisza Nawigacyjnego, które informuje sygnałami świetlnymi o danym zdarzeniu. Bardzo przydatnym jest sposób wyświetlania dużego zegara i daty podczas zablokowanego urządzenia. Wystarczy przytrzymać dłużej czerwoną słuchawkę by sprawdzić aktualną godzinę. Nie ma konieczności odblokowania telefonu.
Szybkość działania nowego interfejsu jest zadowalająca. Przemieszczanie się po Menu nie stanowi problemu. 6303 potrzebuje chwilę podczas otwierania jakiegokolwiek folderu z danymi (zdjęcia, filmy, itp.). Dosłownie są to sekundy, a przy małej ilości danych ułamki sekund. O ile za szybkość działania menu nie można mieć zastrzeżeń, to ładowanie folderów jest na dłuższą metę irytujące. Pozostaje wyłącznie nadzieja, że po najbliższej aktualizacji oprogramowania zostanie to wyeliminowane.
Wiadomości
W 6303 nie ma rozróżnienia na kreator wiadomości SMS i MMS - całośc obsługuje jedna aplikacja. Standardowo jest wysyłany SMS, ale po załączeniu odpowiedniego pliku do wiadomości, ta zmienia się automatycznie na MMS-a. Odpowiedzialne za to są ikony znajdujące się tuż przy dolnej krawędzi wyświetlacza. Metody wprowadzania teksu są identyczne jak w innych produktach Nokii. Do dyspozycji jest słownik T9. Na początku pisania wiadomości okno tekstu jest małe i zawiera wyłącznie dwie linie. Podczas wprowadzania dłuższego tekstu, okno się powiększa prawie do rozmiaru całego wyświetlacza. Edycja jest ułatwiona, ponieważ edytor umożliwia kopiowanie i wklejanie wybranego fragmentu tekstu. W przeciwieństwie do edytora, który jest jednością. Ustawienia wiadomości SMS i MMS zostały rozróżnione, ale jest to zrozumiałe, ze względu na różny charakter tych wiadomości.
Edytor wiadomości email z wyglądu bardo przypomina ten, który jest wykorzystany w wiadomościach SMS/MMS. Tutaj zasadniczą różnicą jest możliwość wpisania tytułu wiadomości oraz wprowadzenia kontaktu, do którego wiadomości (DW) ma zostać wysłana. Konfiguracja konta email jest banalnie prosta. Ogranicza się do podania podstawowych danych konfigurowanego konta. Telefon po połączeniu z serwerem, pobiera właściwe konfiguracje. Ustawienia pobierania można wybrać z proponowanych interwałów czasowych, które sięgają od pięciu minut do 6 godzin. Dodatkowo jest opcja ręcznego pobierania wiadomości.
Kontakty
Ilość informacji, które mogą zostać przypisane do kontaktu jest ogromna. Producent nie ograniczył się wyłącznie do standardowych informacji, takich jak imię i nazwisko. Dodatkowo można dodać adres email, strona WWW, datę urodzin itd. Tych informacji jest zbyt wiele, by móc to wszystko opisać. Jest jednak jeden szczegół, który jest bardzo interesujący, a chodzi o wskazanie pozycji na mapie. Wystarczy podać odpowiednie dane, takie jak adres. Telefon pokaże na mapie gdzie dana osoba mieszka. Książka telefoniczna jest bardzo rozbudowana, ale potencjalny użytkownik nie zgubi się w niej. Każdy znajdzie odpowiednią opcję, którą chce dodać do danego numeru telefonu. Bezpośrednio z Książki telefonicznej można wysłać wiadomość tekstową do wybranego kontaktu. Oczywiście można tworzyć poszczególne grupy kontaktów, a do wybranej przypisać indywidualny dzwonek.
Podczas opisywania kontaktów, warto wspomnieć o jakości rozmów. Jeśli chodzi o tę dziedzinę, to trzeba pochwalić Nokie 6303. Głośność rozmowy jest bardzo dobra, a należy dodać do tego dobrą jakość. Śmiało można stwierdzić, że Nokia pod tym względem radzi sobie bardzo dobrze. Odpowiedzialny za taką jakość rozmów jest zastosowany w tym telefonie system poprawiający jakość rozmów.
Odtwarzacz multimedialny
W przypadku 6303 odtwarzacz mp3 i filmów stanowi jedność. Nie ma rozgraniczenia na dwie oddzielne aplikacje. Odtwarzacz radzi sobie ze wszelkimi standardami kodowania dźwięku. Tego samego nie można powiedzieć o filmach. Telefon poradzi sobie wyłącznie z formatami 3GP, MP4 i WMV. Niestety zabrakło wsparcia DivX i XviD. Aplikacja nie należy do zaawansowanych, ale pozwala na wprowadzenie własnych ustawień korektora dźwięku. Wizualizacja podczas odtwarzania mp3 sprowadza się do wyboru opcji standardowej i zgodnej z motywem. Niestety nie ma możliwości wyświetlania okładek albumów. Podczas odtwarzania plików wideo istnieje możliwość oglądania ich w poziomie.
Posiadane pliki są odtwarzane głośno i w bardzo dobrej jakości. Dzięki zastosowaniu łącza Jack 3,5 mm, możliwe jest wykorzystanie dowolnych słuchawek, bez konieczności stosowania przejściówki. Nokia 6303 może konkurować w swojej klasie do miana telefonu z najlepszą jakością dźwięku. Na wbudowanym głośniku jakość i głośność nie wygląda już tak dobrze. Dźwięk jest bardzo słabej jakości oraz niesatysfakcjonująco głośny.
Radio FM
Nareszcie w kompaktowym modelu Nokii zostało zastosowane radio FM z funkcją RDS. Czułość radia nie stanowi problemu. Pod tym względem nie odbiega od konkurencji. Istnieje możliwość pobrania danych na temat stacji z Internetu. Naturalnie jest też automatyczne strojenie stacji radiowych. Znalezioną stację radiową można przypisać do wybranego klawisza z klawiatury alfanumerycznej. Radio podobnie jak odtwarzacz można wizualnie upodobnić do aktualnego tematu lub korzystać ze standardowego wyglądu. Nokia 6303 w przeciwieństwie do Nokii 6700 classic, modelu skierowanego do bardziej wymagających użytkowników, potrafi odtwarzać radio na wbudowanym głośniku.
Aparat
Podczas opisywania budowy 6303 nie został wspomniany klawisz odpowiedzialny za wykonywanie zdjęć. Dlaczego? Taką funkcję pełni środkowa część Klawisza Nawigacyjnego. Rozwiązanie jest zdecydowanie niewygodne. Mało tego. Praktycznie obsługa aparatu sprowadza się do D-pad-a. Oczywiście za to odpowiedzialne są też klawisze funkcyjne. Jednak obsługa za ich pomocą polega wyłącznie na dostępie do ustawień. Aparat oferuje matrycę 3,2 Mpix z autofokusem i podwójną diodą LED. Maksymalna rozdzielczość w jakiej wykonywane są zdjęcia to 2048 x 1536 pikseli. Po włączeniu aparatu, 6303 ma problemy z oddaniem w oknie rzeczywistego obrazu. Widoczne są straszne szumy, jakby telefon nie radził sobie z przetwarzaniem obrazu w czasie rzeczywistym. Wobec tego nie zawsze jest się pewnym, czy wszystko jest w porządku z fotografowanym obiektem. Ogólnie widać zarys, ale brak ostrości i szczegółowości. Cały problem znika po wykonaniu zdjęcia. Gdy zdjęcie zostanie przetworzone wszystko jest porządku. Wbudowana dioda LED pozwala
doświetlić zdjęcie w słabych warunkach oświetlenia. Niestety jej zakres nie jest duży. Na zewnątrz nie radzi sobie nawet z obiektami znajdującymi się blisko. W pomieszczeniach jest lepiej, ale pod warunkiem, że obiekt nie znajduje się daleko. Doświetla całe pole fotografowane. W aparacie zabrakło trybu makro. Jednak aparat ma autofokus, a co za tym idzie zdjęcie tekstu nawet w formacie A4, nie stanowi problemu. Jakość zdjęć wykonanych przy świetle dziennym jest bardzo dobra - porównywalna ze zdjęciami wykonanymi Sony Ericssonem C510. Niestety aparat ma problemy z wykonaniem zdjęć w słabych warunkach oświetlenia.
Aparat umożliwia również kręcenie filmów. Maksymalna rozdzielczość oferowana przez 6303 to VGA przy 15 klatkach na sekundę. Jakość nagranego materiału jest średnia. Przy takich parametrach nie da się nakręcić porządnego wideo, które może być odtworzone na wyświetlaczu komputera. Jednak na wyświetlacz 2,2 cala w zupełności się nadaje. Maksymalny rozmiar nagrania jest ograniczony posiadaną wolną pamięcią.
Galeria
Po wybraniu ikony Galeria uzyskuje się dostęp do wszystkich posiadanych plików. Zarówno w pamięci telefonu jak i karty pamięci. By móc przeglądać zdjęcia, należy wybrać odpowiedni folder. Posiadane zdjęcia można przeglądać ręcznie za pomocą D-pad-a lub wybrać opcje pokazu slajdów. Opcja pokazu slajdów automatycznie zmienia orientacje wyświetlacza na poziomy. Z poziomu Galerii można dokonać edycji zdjęcia, zmiany nazwy oraz przeniesienia w wybraną lokalizację. Dodatkowo można użyć zdjęcia jako tapetę, wygaszacz, zdjęcie kontaktu itp. Podsumowując, Galeria sama w sobie nie istnieje. Możliwość podglądu zdjęć oferowana przez 6303 jest zbyt archaiczna. Nie ma Możliwości samodzielnego podglądu zdjęć w trybie poziomym. Ponadto Nokia nie oferuje aplikacji, która bezpośrednio przeniesie użytkownika do posiadanych zdjęć.
Przeglądarka internetowa
Zaimpletowana przeglądarka internetowa w 6303 bazuje na silniku WebKit. Możliwości przeglądarki są spore. Od rozgraniczenia pobierania z danej strony wybranego pliku po ustawieni wyświetlania oraz zabezpieczenia. Wszystko było by naprawdę piękne, gdyby nie szybkość działania przeglądarki. Ładowanie wybranej strony jest bardzo powolne, a na dodatek pobiera bardzo duże ilości danych. Na pocieszenie, a nawet na zbawienie, standardowo instalowana jest Opera Mini. Dzięki temu przeglądanie stron jest bardzo szybkie, a co najważniejsze ograniczona została ilość pobieranych danych. Na pewno nie jest to wina obsługi przez telefon, tylko technologii EDGE, ponieważ na tej drugiej przeglądarce (Opera Mini) wszystko odbywa się zdecydowanie szybciej.
Bateria
Ogniwo, które zasila pracę Nokii 6303 ma pojemność 1050 mAh. Jest to duży krok naprzód względem poprzedniego modelu. Narzekań na baterię w 6300 było bez liku, w tym przypadku powinno być tyle samo pochwał. Mimo zastosowania większego wyświetlacza, bateria radzi sobie znakomicie. Przy niewielkim wykorzystaniu telefonu - kilka minut rozmów dziennie, kilka SMS-ów oraz parę zdjęć, telefon potrafi wytrzymać nawet sześć dni pracy. Natomiast jeśli urządzenie będzie używane intensywnie - 20 - 30 minut rozmów dziennie, kilkadziesiąt SMS-ów, kilka zdjęć oraz kilka minut Internetu - wytrzyma spokojnie cztery dni.
Aplikacje
6303 została wyposażona w bardzo dużą liczbę aplikacji. Zaliczają się do nich aplikacje wymagające połączenia z siecią (Flickr, Messenger, itp.) oraz takie, które działają w trybie offline (Konwerter, Zegar Światowy). Dodatkowo znalazła się spora ilość gier, ponieważ jest, aż siedem tytułów. Między innymi Tomb Raider i Need for Speed. Mimo wszystko, najbardziej interesującą aplikacją są Mapy, czyli Ovi Maps. Jednak by móc w pełni wykorzystać tę aplikację niezbędny jest zewnętrzny zestaw GPS. Aczkolwiek już w standardzie aplikacja pozwala na podstawie nadajników GSM ustalić przybliżoną pozycję, lub poprzez transmisję danych - wyszukać odpowiednią lokalizację.
Podsumowanie
Nokia 6303 jest dość przeciętnym telefonem. W gąszczu konkurencji wyróżnia się wyłącznie materiałem użytym do wykonania obudowy. Mimo użycia stali, obudowa potrafi się rysować, a winna jest tu bardziej wada konstrukcyjna niż sam materiał. Funkcje telefonu zostały dość mocno ograniczone - wystarczy wspomnieć o braku dedykowanego klawisza aparatu czyłączności 3G. Na osłodę pozostaje Jack 3,5 mm oraz wysoka jakość muzyki. Wszystko to jednak pozwala stwierdzić, że 6303 to konserwatywny przedstawiciel telefonów ze średniej półki. Idąc dalej jest po prostu telefonem, a nie urządzeniem łączącym aparat, odtwarzacz mp4, konsolę gier itp. Jeśli ktoś używa telefonu do dzwonienia i SMS-owania, ale lubi mieć w zanadrzu możliwość wykonania zdjęcia czy posłuchania muzyki - nie zawiedzie się, jeśli wybierze ten model. Tym bardziej, że cena nie jest wygórowana, a najniższa cena telefonu w sklepach oscylowała w chwili publikacji tego artykułu w okolicy 480 zł.
Wady:
- niska głośność dzwonków
- tył telefonu podatny na zarysowania
- brak łączności 3G
- wolna przeglądarka internetowa
- brak możliwości ładowania przez port microUSB
- słabo wyczuwalny klawisz głośniej/ciszej
- slot kart pamięci pod osłoną baterii
- brak dedykowanego spustu aparatu fotograficznego
- bardzo niska jakość nagrań wideo
Zalety:
- wysoka jakość materiałów użytych do wykonania
- dobre spasowanie obudowy
- gniazdo Jack 3,5 mm
- bardzo dobra jakość rozmów
- radio FM z funkcją RDS
- dobry aparat z matrycą 3,2 Mpix i autofokusem
- długa praca na pojedynczym ładowaniu baterii
- duża ilość preinstalowanych aplikacji
- dobra jakość dźwięku (na słuchawkach)