Zobacz, jak wojsko buduje 330-metrowy most w kilkadziesiąt minut

Zobacz, jak wojsko buduje 330‑metrowy most w kilkadziesiąt minut

Zobacz, jak wojsko buduje 330-metrowy most w kilkadziesiąt minut
Źródło zdjęć: © TVN24
08.06.2016 15:41, aktualizacja: 08.06.2016 18:20

Trwa drugi dzień manewrów wojskowych Anakonda 16. W ramach ćwiczeń żołnierze NATO, głównie z Niemiec, zbudowali most na Wiśle. Budowa 330 metrowej przeprawy zajęła kilkadziesiąt minut. Choć efekt powala, to jak przekonuje dr Tomasz Szulc, budowa tego rodzaju przeprawa jest "normalną procedurą".

Trwają manewry wojskowe Anakonda 16. W ramach ćwiczeń żołnierze NATO, głównie z Niemiec, zbudowali most na Wiśle. Budowa 330-metrowej przeprawy zajęła tylko kilkadziesiąt minut. Choć efekt powala, to jak przekonuje dr Tomasz Szulc, budowa tego rodzaju obiektu jest "normalną procedurą".

- Wojsko polskie już kilkadziesiąt lat temu ćwiczyło tego rodzaju procedury, reżimy czasowe były równie wyśrubowane, a budowano nawet dłuższe konstrukcje - mówił ekspert ds. techniki wojskowej z Politechniki Wrocławskiej.

Anakonda to największe ćwiczenia wojskowe w Polsce po 198. r. - tegoroczne potrwają do 17 czerwca. Bierze w nich udział ok. 31 tys. żołnierzy, w tym 12 tys. z Polski. Oprócz Wojska Polskiego szkolą się w nich żołnierze z 18 państw NATO i pięciu państw partnerskich, wyposażeni w 3 tys. pojazdów, 105 samolotów i śmigłowców oraz 12 okrętów.

- Ćwiczenie Anakonda ma na celu przygotowanie systemu obronnego państwa do przeciwstawienia się agresji potencjalnego przeciwnika. To nie tylko zbiór epizodów. Na wydarzenia, które są najważniejsze, bardziej zwracamy uwagę, a zarazem chcemy je pokazać. Najtrudniejsza rzecz, nad którą pracujemy jest jednak najmniej widoczna. To całe planowanie, organizacja współdziałania, synchronizacja, koordynacja, postawienie zadań dla poszczególnych szczebli dowodzenia, doprowadzenie tych zadań do ostatniego wykonawcy. To jest też największa wartość tego typu ćwiczeń - komentuje manewry wojska gen. Marek Tomaszycki.

Ćwiczenie Anakonda odbywa się od 200. r. co dwa lata. Jest organizowane przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. W tym roku jego celem jest zgrywanie narodowych i koalicyjnych dowództw oraz pododdziałów w ramach połączonej operacji obronnej w warunkach zagrożeń hybrydowych.

Źrodło: X-News/PAP

jb

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)