Znęcanie się w internecie wśród dzieci i młodzieży

Znęcanie się w internecie wśród dzieci i młodzieży

Znęcanie się w internecie wśród dzieci i młodzieży
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
11.07.2012 11:05, aktualizacja: 11.07.2012 11:31

Ponad połowa dzieci na całym świecie (54%) przyznała się do bycia prześladowanymi poprzez Internet, aż 40 procent nastolatków z Polski doświadczyło takich zachowań. To rezultaty z badania przeprowadzonego w 25 krajach na zlecenie Microsoft.

Przebadano grupę 760. dzieci i młodzież w przedziale wiekowym 8-17 lat. Celem badania było sprawdzenia jak dzieci i młodzież odnoszą się do siebie w komunikacji przez internet oraz jak rodzice reagują na takie zachowania. Ankieta pokazała, że Polska jest krajem gdzie zachowania jak znęcanie i wyśmiewanie występuje dosyć regularnie.

Polska w porównaniu z innymi badanymi państwami, gdzie średnia wyniosła 37%, jest jednym z krajów, w którym jest najwięcej młodzieży i dzieci zastraszanych i obrażanych w Internecie, bo aż 40%, z czego:

• 31% doświadczyło niemiłego lub niekoleżeńskiego traktowania;
• 17% było wyśmiewanych albo było obiektem żartu;
• 17. było wyzywanych niecenzuralnymi słowami.

Twórcy badania poprosili także dzieci i młodzież o zidentyfikowanie według nich negatywnych doświadczeń związanych z Internetem. W Polsce ankieta dała zaskakujace rezultaty. Aż 68. potwierdziło, że wie, czym jest przemoc w internecie, 72% martwi się o skalę badanego zjawiska. 16% respondentów przyznało się do używania przemocy online, jednak dokuczanie offline jest bardziej popularne, bo aż 45% badanych się przyznało do jego stosowania.

Rodzice nie są obojętni na zjawisko znęcania się, aż 55. procent z nich rozmawia ze swoimi dziećmi, by uświadomić, jakie ryzyko się z tym wiąże. Zapobiegawczo 45% z nich monitoruje komputery swoich dzieci. 49% rodziców uczy swoje dzieci internetowego savoir-vivre, by wiedziały, jak należy się zachowywać w rozmowach przez internet.

System zdobywania wiedzy na temat „cyber przemocy”. w szkołach jednak nie jest na wystarczająco wysokim poziomie. Tylko 15% szkół ma formalną politykę dotyczącą przeciwdziałania zastraszaniu w sieci, a 22% z nich zapewnia dodatkowe zajęcia uświadamiające, jak niebezpieczne jest to zjawisko. Według wyników ankiety dziewczęta i chłopcy mają podobne doświadczenia i wiedzę o przemocy w Internecie online i offline. Jednak zdecydowanie dzieci starsze w wieku 13 - 17 lat mają większą świadomość i większe obawy co do terroryzowania w sieci niż ich młodsi koledzy w wieku do 12 lat.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)