Złamie hasło każdego iPhone'a. Kosztuje krocie

Złamie hasło każdego iPhone'a. Kosztuje krocie

Złamie hasło każdego iPhone'a. Kosztuje krocie
Źródło zdjęć: © Malwarebytes
Adam Bednarek
19.03.2018 15:23

Cena jest wysoka, ale chętnych pewnie i tak nie zabraknie. Dzięki temu każdego iPhone'a da się złamać.

GrayKey to urządzenie, które złamie kod PIN każdego iPhone'a. Wystarczy podłączyć sprzęt i czekać. Te z prostszą blokadą padną już po 30 sekundach, te z mocniejszą będą łamane nieco dłużej. Z danych ujawnionych przez serwis Malwarebytes wynika, że proces może zająć nawet kilka dni. Gdy wszystko pójdzie zgodnie z planem i hasło zostanie odblokowane, zostanie wyświetlone na ekranie telefonu. GrayKey pobiera też wszystkie pliki.

Jak zauważa portal Sekurak, Grayshift - twórcy urządzenia - to firma założona przez współpracowników amerykańskiego wywiadu oraz przynajmniej jednego inżyniera pracującego wcześniej w Apple.

Ile GrayKey kosztuje? 15 tys. dolarów trzeba zapłacić za wersję, która potrzebuje podłączenia do sieci i pozwala odblokować "jedynie" 300 urządzeń. Dwa razy więcej kosztuje model, który nie ma limitu i działa w trybie offline. Wymaga tylko dwuetapowej weryfikacji.

50 dolarów za odblokowanie iPhone'a na pewno nie będzie sumą, która odstraszy przestępców. Ale to nie dla nich jest to urządzenie. Kupić go będą mogły jedynie organy ścigania. Czy rzeczywiście GrayKey nie trafi na czarny rynek albo nie powstanie idealna podróbka, która będzie dostępna dla każdego? Czas pokaże.

Nie jest też jasne, co dalej dzieje się z iPhonem, który za pomocą GrayKey został złamany. Nie wiadomo, czy sprzęt dalej działa. Możemy się jednak domyślać, że osoby, które chciałby korzystać z takie urządzenia, przyszłością telefonu się raczej nie przejmują.

Czy użytkownicy iPhone'ów są bezbronni? Niekoniecznie. Serwis Dobre Programy radzi, by przestać korzystać z domyślnego sześciocyfrowego kodu PIN i przerzucić się na własny kod alfanumeryczny. Taką blokadę jest znacznie trudniej złamać.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)