Trwa ładowanie...
d1jw5hm

Ziemia rozgrzana do czerwoności. ESA pokazuje zdjęcia satelitarne

Wczoraj w Europie padły trzy nowe rekordy temperatury. W Holandii nie było tak ciepło od 75 lat, a w Belgii od 1883, czyli od początków pomiarów. We Francji w dwóch miastach padły nowe rekordy, a Paryż szykuje się na kolejny.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czerwono na mapie Europy - wielki żar z nieba
Czerwono na mapie Europy - wielki żar z nieba (Copernicus Sentinel data (2019), processed by ESA)
d1jw5hm

Europejska Agencja Kosmiczna przesłała nam zdjęcia satelitarne, pochodzące z programu Copernicus. Zdjęcia zostały wykonane za pomocą satelity Sentinel-3. Widzimy na nich temperaturę na powierzchni w Europie oraz części Afryki. Dawno nie było tak rudo-czerwono.

Nad Europą przechodzi ekstremalna fala upałów, kolejna już w tym roku. W czerwcu padł rekord temperatury we Francji, ale oczekuje się, że w tym tygodniu znowu zostanie pobity. Na terenie Holandii i Belgii już odnotowano rekordy, a być może dotyczy to także Niemców.

Dla porównania, zobaczcie zdjęcie sprzed miesiąca

d1jw5hm
ESA/Copernicus
Podziel się

Podczas gdy prognozy pogodypogody wykorzystują przewidywane temperatury powietrza, satelita Sentinel-3 mierzy rzeczywisty upał na Ziemi. Zastanawiacie się, gdzie są chmury? To ten bardzo niewielki obszar zaznaczony na biało. Natomiast jasnoniebieskie części mapy pokazują obszary pokryte śniegiem.

Zobacz wideo: Co należy pić w upały?

d1jw5hm

Fala upałów w czerwcu pobiła kilka rekordów w wielu krajach. Szczególnym przykładem była Francja, gdzie po raz pierwszy termometry pokazały 45 C. Najwyższe temperatury osiągnęły również Niemcy, Węgry, Polska, Austria, Czechy czy Słowacja. W wielu krajach wydano ostrzeżenia o "czerwonym upale". We Włoszech, Hiszpanii i Francji mieszkańcom zaleca się unikanie podróży i stałe nawodnianie.

Zobacz też: Trwają upały. Co pić? Nie tylko wodę. Ważny jest jeszcze jeden składnik

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d1jw5hm

d1jw5hm
d1jw5hm