Wyższy poziom inteligencji w telewizorach LG

Wyższy poziom inteligencji w telewizorach LG

Wyższy poziom inteligencji w telewizorach LG
Źródło zdjęć: © LG
Bolesław Breczko
17.05.2019 13:51

LG jako pierwsza firma wprowadziła możliwość mówienia do telewizora w języku polskim. Rok później koreański producent prezentuje nowe możliwości inteligentnych telewizorów. Poprawia uległa też jakość obrazu oraz dźwięku.

Już od maja LG wprowadza do Polski inteligentne telewizory LG OLED ThinQ AI – modele W9, E9, C9, B9 oraz LG NanoCell TV oparte na platformie sztucznej inteligencji i tym samym wynoszące jakość obrazu, dźwięku oraz funkcjonalności na jeszcze wyższy poziom.

LG przyjęło strategię rozwoju sztucznej inteligencji, którą od zeszłego roku konsekwentnie wdraża w technologii telewizorów. Rok 2019 to kolejny krok i przejście do wyższego poziomu z etapu Machine Learning do Deep Learning oraz wdrożenie AI nie tylko w sterowaniu telewizorem, ale również w procesie przetwarzania obrazu i dźwięku. Tym samym modele LG OLED i NanoCell stają się najbardziej zaawansowanymi telewizorami na rynku.

Telewizory LG. Druga generacja procesorów α9 i α7

Nowa linia LG OLED i NanoCell została wyposażona w udoskonalone funkcje sztucznej inteligencji, które dzięki zastosowaniu zaawansowanych procesorów drugiej generacji α9 i α7 oraz technologii Deep Learning skutecznie podwyższają jakość obrazu oraz dźwięku.

Obraz
© LG

Procesory α9 i α7 (II generacji) analizują sygnał wideo i decydują o sposobach jego przetwarzania oraz podwyższania jakości w telewizorze, w którym są wbudowane. Opracowany przez LG algorytm uczenia się Deep Learning rozpoznaje obrazy, dzięki czemu procesor wie, w jaki sposób poprawić ich jakość i zapewnić lepsze wrażenia.

Nowe procesory wspierają funkcjonalność AI Picture wykorzystującą proces głębokiego uczenia opartego na wbudowanej, ogromnej bazie informacji wizualnych (ponad 1 Mln). Rozpoznają one także jakość sygnału źródłowego i na tej podstawie dobierają optymalne algorytmy, dzięki którym na ekranie telewizora wyświetlany jest zadziwiająco realistyczny obraz.

Automatyczny, inteligentny poziom jasnośći

LG zastosowało także nową funkcję AI Brightness, która mierzy natężenie światła w otoczeniu, dzięki czemu może określić oraz inteligentnie dostosować jasność obrazu do warunków oświetleniowych panujących w pomieszczeniu. Gdy natężenie światła rośnie, rozjaśniane są fragmenty obrazu, które tego wymagają, dzięki czemu wszystkie detale na ekranie pozostają wyraźne i dobrze widoczne. Nie musimy zatem martwić się czy oglądamy film w samo południe czy wieczorem, gdyż niezależnie od natężenia światła, wyświetlany obraz będzie najwyższej możliwej jakości.
Interfejs HDMI 2.1

Obraz
© LG

W 2019 roku wybrane modele telewizorów OLED i NanoCell zostały wyposażone w interfejs HDMI 2.1 umożliwiający wyświetlanie treści 4K z prędkością 120 klatek na sekundę, a także zapewniający obsługę technologii 4K HFR (High Frame Rate, trybu ALLM (Automatic Low Latency Mode) czyli małego opóźnienia sygnału zmniejszającego input lag.

HDMI 2.1 w telewizorach LG 2019

Dodatkowo HDMI 2.1 zapewnia funkcjonalność VRR (Variable Refresh Rate). Zmienna częstotliwość odświeżania synchronizuje źródło i wyświetlacz z ciągłą zmieniającą się częstotliwością odświeżania, aż do podstawowej klatki po klatce.

HDMI 2.1 zawiera również eARC (enhanced Audio Return Channel) wzmocniony zwrotny kanał audio, dający możliwość przesyłania najbardziej zaawansowanych formatów dźwiękowych do zewnętrznego amplitunera.

Technologia LG Cinema HDR 4K, dzięki obsłudze większości formatów HDR, takich jak Dolby Vision, HDR 10 (Pro), HLG, Advanced HDR Technicolor pozwala cieszyć się kinową jakością obrazu w domowych warunkach.

Obraz
© LG

Nowa generacja dźwięku w smukłych telewizorach LG

Udoskonalone funkcje sztucznej inteligencji zapewniają nie tylko doskonały obraz, ale gwarantują również fantastyczny dźwięk. Projektując swoje telewizory LG zadbało, by Klienci nie musieli iść na kompromis pomiędzy jakością dźwięku a eleganckim, minimalistycznym designem, oferując lepsze wrażenia dźwiękowe nawet w bardzo smukłych telewizorach.

Inteligentny dźwięk

Nowa funkcjonalność AI Sound z nowym algorytmem LG pozwala na optymalne przetworzenie dwukanałowego dźwięku stereo na wirtualny 5.1-kanałowy dźwięk przestrzenny. Procesory α9, α7 drugiej generacji umożliwiają precyzyjne odtwarzanie dźwięku w zależności od rodzaju treści, co ułatwia m.in. odbieranie dialogów w filmach oraz programach telewizyjnych, a także zapewnia kinowe wrażenia dźwiękowe.

Dźwięk odtwarzany przez telewizory LG jest również optymalnie dostosowywany do akustyki pomieszczenia oraz pozycji widzów. Dzięki funkcji AI Acoustic Tuning, za pomocą pilota Magic telewizor dostosowuje i optymalizuje dźwięk do akustyki pomieszczenia i pozycji widza, aby zapewnić jego najlepszy możliwy odbiór.

Obraz
© LG

Co więcej w 2019 roku wszystkie telewizory OLED i NanoCell zostały wyposażone w technologię Dolby Atmos, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie najlepszego dźwięku przestrzennego.
Telewizor, który Cię rozumie

W zeszłym roku telewizory LG wspierane przez sztuczną inteligencję, sterowane były głosowo i wymagały wypowiadania określonych poleceń. Natomiast w 2019 nowe modele wkroczyły na wyższy poziom AI i posiadają funkcjonalność obsługi poleceń przypominających zwykłą rozmowę oraz kontekst wypowiedzi. Dzięki temu telewizory LG stają się jeszcze bardziej użyteczne i funkcjonalne.

LG ThinQ

LG posiada otwartą platformę, która daje możliwość kompleksowego integrowania technologii sztucznej inteligencji LG, asystentów głosowych w tym Asystenta Google w języku polskim (planowanego w IV kwartale), jak również sterowania wszystkimi urządzeniami IoT w inteligentnym domu.

Nowością w tegorocznej linii LG OLED i NanoCell jest również wsparcie dla Apple AirPlay 2, co pozwoli użytkownikom na odtwarzanie filmów z iTunes i innych aplikacji – jak również muzyki i zdjęć – bezpośrednio z urządzeń Apple na telewizorze.

LG Home Dashboard – Twoje okno na cały dom

Od 2019 r. LG wprowadziło jeszcze większą wygodę użytkowania dzięki zastosowaniu panelu Home Dashboard w nowych telewizorach. Integruje on wszystkie podłączone urządzenia przewodowo lub bezprzewodowo. Dzięki niemu, jesteśmy w stanie sterować produktami LG ThinQ – pralkami, lodówkami, klimatyzatorami, oczyszczaczami powietrza, ect. Home Dashboard pozwala również na sterowanie urządzeniami innych producentów skupionymi w organizacji Open Conectivity Foundation.

Panel pozwala sprawdzać czas pozostały do końca programu prania, regulować temperaturę klimatyzacji czy kontrolować pracę lodówki. Wszystko po to, by ułatwić monitoring, kontrolę i sterowanie inteligentnym domem.

Obraz
© LG

Telewizory LG na 2019

W skład oferty LG na rok 2019 wchodzą telewizory OLED oraz NanoCell w różnych wielkościach ekranu.

Linia LG OLED TV 2019 składa się z 4 serii: W9 (77, 65 cali), E9 (65, 55 cali), C9 (77,65, 55 cali) oraz B9 (77,65, 55 cali).

Natomiast linia LG NanoCell wejdzie na polski rynek w 5 seriach: SM98 (65, 55 cali), SM90 (86, 75, 65, 55, 49 cali), SM86 (75, 65, 55, 49 cali), SM85 (65, 55, 49), SM82 (65, 55, 49 cali).

Telewizory LG NanoCell, oprócz funkcjonalności wynikających z nowych procesorów α7 II generacji, charakteryzują się wzbogaconą jakością obrazu. Zastosowana technologia Nano Color zapewnia bogatszą paletę barw. Technologia Nano Black gwarantuje głębszą czerń i większy kontrast (modele SM98 i SM90 z lokalnym wygaszaniem strefowym Full Array Dimming). Nano Accuracy daje precyzyjne odwzorowanie kolorów niezależnie od pozycji widza. Natomiast Nano Bezel to minimalistyczna ramka, która pozwala w pełni skoncentrować się na oglądanym obrazie, nie odciągając uwagi widza.

Obraz zgodny z wizją twórcy

W polskiej premierze telewizorów OLED 2019 udział wziął ceniony twórca zdjęć filmowych Marian Prokop, który wprowadził gości w wyzwania oraz tajniki produkcji filmowych. Operator przyrównał telewizory LG OLED do referencyjnych monitorów wykorzystywanych w profesjonalnych produkcjach filmowych w najlepszych studiach produkcyjnych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)