Wyjątkowe odkrycie na Marsie. "Jest pierwszym tego rodzaju znaleziskiem"

Skała, którą odkrył łazik Perseverance wyróżnia się na tle innych, marsjańskich skał
Skała, którą odkrył łazik Perseverance wyróżnia się na tle innych, marsjańskich skał
Źródło zdjęć: © ASU, JPL-Caltech, MSSS, NASA
oprac. KMO

24.06.2024 09:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

NASA odkryła na Marsie tajemniczy jasny głaz, który nie przypomina żadnych innych skał znalezionych na Czerwonej Planecie. Zauważony przez łazik Perseverance w miejscu zwanym Mount Washburn, w kraterze Jezero, może dostarczyć interesujących wskazówek dotyczących dawnych procesów geologicznych, które ukształtowały powierzchnię Marsa.

Brad Garczynski z Western Washington University w Bellingham, współprzewodniczący bieżącej kampanii naukowej, w oświadczeniu zaznaczył: "Różnorodność tekstur i składu w Mount Washburn była ekscytującym odkryciem dla zespołu, ponieważ te skały stanowią zbiór geologicznych darów przyniesionych z krawędzi krateru i być może spoza niego. Jednak wśród tych różnych skał jedna naprawdę przyciągnęła naszą uwagę."

Tajemniczy Atoko Point

Jasny głaz, nazwany "Atoko Point" na cześć podobnego miejsca w Wielkim Kanionie, ma 45 cm szerokości i 35 cm wysokości. Wyraźnie odznacza się na tle ciemniejszych skał wokół niego. "Pod względem rozmiaru, kształtu i ułożenia ziaren mineralnych oraz kryształów — a potencjalnie także składu chemicznego — Atoko Point jest wyjątkowy," informuje NASA.

Łazik Perseverance, używając instrumentów SuperCam i Mastcam-Z, ustalił, że głaz składa się z piroksenu i skalenia. Nie jest jednak jasne, jak znalazł się na Mount Washburn, otoczony skałami o zupełnie innym składzie. Jedna z teorii mówi, że pochodzi z podziemnego zbiornika magmy, który został odsłonięty w pewnym momencie historii Marsa w wyniku erozji. Inna możliwość to transport przez starożytną rzekę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Niezależnie od pochodzenia, zespół wierzy, że Atoko jest pierwszym tego rodzaju znaleziskiem, ale na pewno nie ostatnim," jak można przeczytać w oświadczeniu. Po krótkiej analizie unikalnej skały, łazik Perseverance ruszył w dalszą podróż w kierunku następnego przystanku, znanego jako Bright Angel, gdzie będzie kontynuował poszukiwania śladów dawnego życia na Marsie.

Warto przypomnieć, że łazik Perseverance wylądował na Czerwonej Planecie w lutym 2021 r. i od tego czasu poszukuje śladów życia. Jego głównym zadaniem jest pobieranie próbek marsjańskich skał i osadów, aby w przyszłości wysłać je na Ziemię, co najprawdopodobniej wydarzy się na początku lat 30. XXI wieku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (64)