Wygrałeś bilety na olimpiadę w Rio? To może być oszustwo

Wygrałeś bilety na olimpiadę w Rio? To może być oszustwo

Wygrałeś bilety na olimpiadę w Rio? To może być oszustwo
Źródło zdjęć: © Wilkinson Eyre
04.08.2016 14:52, aktualizacja: 04.08.2016 16:30

Oszuści po raz kolejny próbują wykorzystać duże zainteresowanie rozgrywkami sportowymi i chcą zarobić na nieuważnych kibicach. Eskperci z Eset ostrzegają, że tym razem cyberprzestępcy celują w osoby, które chcą na żywo doświadczyć sportowych emocji podczas tegorocznych letnich igrzysk olimpijskich. Cyberoszuści albo oferują fałszywe bilety, albo wysyłają wiadomości spamowe, informujące o wygraniu wejściówek na olimpiadę.

Oto krótki poradnik, jak (o ile jeszcze tego nie zrobiliście) bezpiecznie kupić w internecie bilety na rozpoczynające się igrzyska.

Podczas Euro 201. oszuści tworzyli fałszywe strony WWW oferujące bilety na mecze. Tym razem, przy okazji igrzysk olimpijskich, wysyłają wiadomości spamowe, w których informują odbiorców, że wygrali oni w loterii wejściówki na igrzyska. Aby wyłudzić pieniądze od żądnych sportowych emocji kibiców, oszuści tworzą także fałszywe strony, tylko w teorii oferujące bilety na wydarzenie. Ich zakup kończy się stratą pieniędzy i zawiedzioną nadzieją na przeżycie sportowych emocji.

Mechanizmów, które wykorzystują oszuści, jest kilka. Najczęściej mamy do czynienia z podrobioną stroną internetową, która ma oferować wejściówki. Podczas zakupu biletów udostępniamy oszustom dane swoich kart płatniczych, swoje dane osobowe i przy okazji tracimy pieniądze, ponieważ wejściówki do nas oczywiście i tak nie dotrą. Podawanie numerów telefonów z kolei może narazić nas na otrzymywanie płatnych wiadomości SMS. Niewykluczone, że fałszywe serwisy mogą także zainfekować komputer ofiary. W tym przypadku możemy mieć do czynienia z wirusami szyfrującymi dane na komputerze i wymuszającymi okup za przywrócenie sprawności sprzętu albo z oprogramowaniem, które śledzi naszą aktywność w internecie, w tym wpisywane loginy i hasła nie tylko do portali społecznościowych, ale przede wszystkim do systemów bankowości elektronicznej.

Aby uniknąć przykrych niespodzianek podczas zakupu biletów na tegoroczne igrzyska, warto zastosować się do prostych rad, które pozwolą dokonać bezpiecznych zakupów w sieci.

- Jeszcze przed rozpoczęciem zakupów, upewnij się, że system operacyjny i programy, z których korzystasz są zaktualizowane. Sprawdź także, czy system antywirusowy posiada aktualną bazę sygnatur wirusów.

- Jeśli pierwszy warunek został spełniony, możesz rozpocząć poszukiwania wejściówek. Istnieje wiele stron oferujących bilety i czasami trudno odróżnić je od tych prawdziwych. Dlatego najlepiej kupuj bilety u autoryzowanego dystrybutora – listę znajdziesz tutaj.

- Sprzedawanie biletów w mediach społecznościowych jest zakazane, więc nie daj się nabrać na oferty specjalne, oferujące o połowę tańsze wejściówki.

- Przed dokonaniem transakcji, sprawdź czy w pasku przeglądarki pojawia się znak kłódki, a adres poprzedzony jest „https”. Jeśli tak, to połączenie jest szyfrowane, a twoje dane są chronione.

- Jeśli już kupiłeś bilet, ale twoje plany się zmieniły, nie odsprzedawaj wejściówki na własną rękę. Skorzystaj z oficjalnego kanału udostępnionego przez organizatora na jego stronie internetowej. Znajdziesz tam instrukcję, jak bezpiecznie odsprzedać bilety bez dodatkowych kosztów.

słk

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)