Wybory parlamentarne 2019. Dzisiaj ostatni dzień na dopisanie się do listy wyborców

Wybory parlamentarne 2019. Dzisiaj ostatni dzień na dopisanie się do listy wyborców
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

08.10.2019 15:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wybory parlamentarne 2019 odbędą się w najbliższą niedzielę. Wszyscy ci, którzy chcą zagłosować poza miejscem swojego zameldowania mają dzisiaj ostatnią szansę, aby dopisać się do listy wyborców. Wniosek można złożyć osobiście lub przez internet.

8 października wypada ostatni dzień, kiedy można dopisać się do spisu wyborców. Uprawnia to do głosowania poza miejscem swojego zamieszkania. Wnioski można składać osobiście do urzędu gminy lub logując się na konto w ePUAP.

Jeśli mieszkasz poza miejscem swojego zameldowania lub 13 października będziesz poza domem, a chcesz zagłosować, musisz dopisać się do listy wyborców. Dużym ułatwieniem dla wyborców jest złożenie wniosku przez internet. Umożliwia to profil zaufany lub e-dowód. Ci, którzy mają założone konto na platformie ePUAP mogą złożyć swój wniosek online oraz sprawdzać decyzję urzędnika bezpośrednio na swoim koncie. Urzędnik ma trzy dni na to, by rozpatrzyć taki wniosek.

Wniosek o dopisanie do spisu wyborców można złożyć także dzięki bankowości elektronicznej. Chcesz wiedzieć, jak to zrobić? Przeczytaj ten artykuł.

W przypadku głosowania za granicą wnioski o dopisanie do spisu wyborców przyjmowane są przez polskich konsulów do czwartku 10 października.

Co zrobić w przypadku, kiedy nie zdążymy złożyć wniosku?

Czy jeśli nie zdążymy złożyć wniosku do 8 października, mamy szansę zagłosować poza miejscem swojego zamieszkania? Tak. Musimy jednak udać się do miejscowości, w której jesteśmy zameldowani, gdzie uzyskamy zaświadczenie o prawie do głosowania.

Zaświadczenie umożliwia głosowanie w wyborach w dowolnym obwodzie w kraju, za granicą oraz na polskim statku morskim. Wniosek należy złożyć w urzędzie gminy najpóźniej do 11 października.

Wybory parlamentarne odbędą się w niedzielę 13 października.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)