Wybory parlamentarne 2019. Dopisanie się do listy wyborców nigdy nie było tak proste

Wybory parlamentarne 2019. Dopisanie się do listy wyborców nigdy nie było tak proste
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

04.10.2019 13:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wybory parlamentarne 2019 zbliżają się wielkimi krokami. Wszyscy ci, którzy chcą zagłosować poza swoim miejscem zameldowania, muszą się pospieszyć z dopisaniem do listy wyborców. Okazuje się, że to bardzo proste. Wystarczy konto w banku.

Wybory parlamentarne odbędą się 13 października 2019 roku. Tym, którzy chcą zagłosować poza miejscem swojego zameldowania, a nie dopisali się jeszcze do listy wyborców pozostało niewiele czasu. Okazuje się jednak, że nie jest to skomplikowane i można to zrobić nie wychodząc z domu. Poniżej podpowiadamy, co zrobić, aby zagłosować w okręgu odpowiadającym naszemu aktualnemu miejscu zamieszkania.

Wniosek o dopisanie do listy wyborców w okręgu, w którym chcemy zagłosować, można złożyć najpóźniej do 8 października. Warto jednak zrobić to wcześniej, w celu uniknięcia kolejek w urzędach i ewentualnych szybkich poprawek do wniosku.

Wybory parlamentarne 2019. Jak dopisać się do listy wyborców?

Jeśli mieszkasz poza miejscem swojego zameldowania lub 13 października będziesz poza domem, a chcesz zagłosować, musisz dopisać się do listy wyborców. Dużym ułatwieniem dla wyborców jest złożenie wniosku przez internet. Umożliwia to profil zaufany lub e-dowód. Ci, którzy mają założone konto na platformie ePUAP mogą złożyć swój wniosek online oraz sprawdzać decyzję urzędnika bezpośrednio na swoim koncie. Urzędnik ma trzy dni na to, by rozpatrzyć taki wniosek.

Wniosek o dopisanie do spisu wyborców można złożyć także dzięki bankowości elektronicznej. Jak to zrobić?

  1. Zaloguj się na stronie www.gov.pl
  2. Z dwóch opcji - Profil Zaufany i e-dowód wybierz tą pierwszą
  3. Zaloguj się do ePUAP jeśli posiadasz login i hasło lub za pomocą swojego banku
  4. Po zalogowaniu się na swoje konto załóż profil zaufany

Warto pamiętać o tym, że z możliwości założenia profilu zaufanego za pomocą bankowości elektronicznej mogą skorzystać jedynie klienci poniższych banków:

Obraz
© Materiał prasowy

Klikając w odpowiedni bank zostaniemy przeniesieni na stronę logowania, a następnie pojawi nam się wniosek do wypełnienia. Należy podać adres, pod którym będziemy przebywać 13 października.

Cała procedura nie jest skomplikowana i zajmie około 10 minut.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)