Witryny www w domenie .pl są od dziś bezpieczniejsze

Witryny www w domenie .pl są od dziś bezpieczniejsze

Witryny www w domenie .pl są od dziś bezpieczniejsze
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
05.06.2012 12:26, aktualizacja: 05.06.2012 12:42

4 czerwca instytut badawczy NASK zakończył ostatni etap wdrażania protokołu DNSSEC w Polsce. Dzięki temu rozwiązaniu, podszywanie się pod strony internetowe firm i instytucji działających w domenie .pl stało się znacznie trudniejsze.

Protokół DNSSEC został wprowadzony przede wszystkim z myślą o ochronie internautów przed działalnością cyberprzestępców, polegającą na podszywaniu się pod oryginalną witrynę internetową i kierowaniu do identycznej lub bardzo podobnej, specjalnie przygotowanej przez nich strony internetowej. Taki zabieg ma na celu wyłudzenie poufnych danych użytkownika, m.in. haseł do profili na witrynach, kont pocztowych czy bankowych. W rezultacie internauta wchodzi na „podrobioną”. stronę, loguje się na swoje konto poprawnym loginem i hasłem, które zostają przechwycone i wykorzystane przez przestępców.

Wraz z rozpoczęciem przyjmowania rekordów DS (ang. Delagation Signer), NASK zakończył ostatni etap wdrażania protokołu DNSSEC (ang. DNS Security Extensions) dla domeny .pl. Rozwiązanie wprowadziło mechanizmy weryfikacji autentyczności i niezmienności danych, przez co znacznie ograniczona została możliwość połączenia się z nieprawdziwą witryną internetową.

Rozwiązanie zostało udostępnione wszystkim Partnerom NASK. Od nich zależy czy udostępnią taką funkcjonalność abonentom, którzy powierzyli im obsługę administracyjną i techniczną nazw internetowych w domenie .pl. Z kolei abonenci obsługiwani bezpośrednio w NASK automatycznie uzyskali taką funkcjonalność z chwilą jej uruchomienia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)