Wielkie odkrycie w Egipcie. Grobowiec "jedyny w swoim rodzaju"

Wielkie odkrycie w Egipcie. Grobowiec "jedyny w swoim rodzaju"

Wielkie odkrycie w Egipcie. Grobowiec "jedyny w swoim rodzaju"
Źródło zdjęć: © East News
Arkadiusz Stando
17.12.2018 10:21

We wnętrzu jednej z piramid zbudowanych w Sakkarze pod Kairem odkryto prehistoryczny grobowiec. W jego wnętrzu roi się od posągów oraz malowideł faraonów. Według szacunków archeologów, budowla ma ponad 4400 lat.

Ten grobowiec jest "jedynym w swoim rodzaju w ciągu ostatnich dziesięcioleci" - powiedział na konferencji Mostafa Waziri, sekretarz generalny Najwyższej Rady Starożytności. "Jest prawie nienaruszony, mimo że grób ma blisko 4400 lat."

Grobowiec został zbudowany najprawdopodobniej dla kapłana królewskiego o imieniu Wahtye. Był sługą Neferirkare I, władcy Egiptu z V dynastii. Dowodem na to są liczne hieroglify z jego imieniem, a także tytuły przypisywane właśnie jemu.

Dotychczas nie udało się dostać do grobowca, ponieważ pomieszczenie było zapieczętowane ogromną płytą z piaskowca. Dodatkowo, przysłaniały ją tony gruzu. Kiedy archeolodzy wreszcie dostali się do wnętrza krypty, ich oczom ukazał się niesamowity widok.

Grobowiec okazał się być wręcz galerią sztuki. W jego wnętrzu na archeologów czekało 24 starannie pomalowanych pomników czy 31 płaskorzeźb. Ściany pokryte hieroglifami dodawały efektu. Wszystko zachowane w niemalże idealnym stanie. A eksperci sądzą, że to jeszcze nie koniec.

Naukowcy z Najwyższej Rady Starożytności planują dokładnie zbadać kolejne sale grobowca. Już w tym momencie wiadomo, że budowla kryje jeszcze pięć grobowców, w tym miejsce pochówku kapłana oraz jego matki.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (49)