Wielka Brytania: inteligentne kosze rozwiążą problem ze śmieciami
Na ulicach brytyjskich miast pojawiły się inteligentne kosze na śmieci. Są sprytne, a przy tym oszczędniejsze. Śmieciowej rewolucji można wyczekiwać również u nas.
Wyglądają jak zwykłe pojemniki, ale inteligentne kosze na śmieci mogą znacznie więcej. Przede wszystkim same informują o tym, że są pełne i należy je opróżnić. Dla osób dbających o porządek w mieście to duża oszczędność czasu i energii - zamiast czyścić je trzy razy dziennie, wystarczy podjeżdżać do nich trzy razy w tygodniu.
Ale nie tylko inteligentny system wpływa na zmniejszenie częstotliwości opróżniania kosza. W środku zastosowany jest mechanizm, który dodatkowo zgniata odpady. Co za tym idzie, w środku mieści się więcej śmieci niż w normalnym pojemniku.
Dużą zaletą dla okolicznych mieszkańców jest też to, jak obsługuje się inteligentne kosze na śmieci. Nie są otwarte, jak tradycyjne uliczne pojemniki. Należy nacisnąć nogą na pedał, by wrzucić do nich śmieci. To nie fanaberia projektanta - dzięki temu do odpadów nie mają dostępu szczury czy agresywne mewy, wyjadające resztki jedzenia.
Na czym polega "inteligencja" brytyjskich śmietników? Są podłączone do internetu, co pozwala im przesyłać informacje o stanie zapełnienia. To rozwiązanie znane z domów, ale wykorzystane w dużo większej skali. Współczesne domowe akcesoria, jak pralki, ekspresy do kawy czy tym podobne sprzęty, również są podłączone do sieci i mogą się ze sobą komunikować.
Żeby to wszystko działało w dużym mieście, w przyszłości wykorzysta się Narrowband-IoT (NB-IoT) - obecnie tym zagadnieniem zajmuje się m.in. Huawei. Głównie chodzi o umożliwienie komunikacji urządzeniom, które wysyłają małe ilości danych, ale muszą to robić na dużą odległość. Mogą to być właśnie inteligentne kosze na śmieci, które same informują służby o konieczności ich opróżnienia. Wykorzystanie NB-IoT sprawia, że takie sprzęty mają dostęp do sieci nawet w trudno dostępnych miejscach, dzięki czemu mogą przesyłać dane. Umożliwia to też wytrzymała bateria.
– Inteligentne rozwiązania oparte na technologii NB-IoT zapewniają bardziej efektywne zarządzanie środowiskiem miejskim, usługami publicznymi oraz pozwalają na płynniejsze modernizacje przemysłu. Dzięki nim konsumenci mogą cieszyć się bezpieczniejszym, wygodniejszym oraz lepszym środowiskiem do życia, co przybliża nas do osiągnięcia celu, jakim są w pełni inteligentne miasta – mówił Edward Fan, wiceprezes ds. marketingu w Huawei Carrier Business Group.
Tylko w 2017 roku powstało 39 komercyjnych sieci z 500 tys. stacji bazowych i 100 mln połączeń dla NB-IoT. Firma przewiduje, że do końca bieżącego roku powstanie kolejne 100 takich sieci z 1,2 mln stacji bazowych oraz 150 mln połączeń.
Podobne rozwiązania testowane są w Polsce. Kazimierz Dolny ma być pierwszym polskim "smart city". W ramach zawartego z T-Mobile porozumienia, w mieście rozwijane będą projekty z zakresu m.in. inteligentnego oświetlenia ulicznego, parkingów, przystanków autobusowych, totemów i ławek miejskich – w sumie ponad 500 instalacji.
Z kolei polski inteligentny kosz na śmieci to Bin-e. Jak piszą sami twórcy, jest to urządzenie, które automatycznie rozpoznaje i sortuje odpady komunalne. "W biurach, miejscach publicznych, w szkołach - wszędzie tam gdzie jest dużo osób i nie mam miejsca ani czasu na segregację śmieci" - opisują swoje rozwiązanie.