Ważna zmiana w ZUS-ie. Oszuści już działają, a ataków będzie więcej

Ważna zmiana w ZUS-ie. Oszuści już działają, a ataków będzie więcej20.11.2017 15:08
Ważna zmiana w ZUS-ie. Oszuści już działają, a ataków będzie więcej
Źródło zdjęć: © WP.PL

Od nowego roku osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą będą płacić za ZUS nieco inaczej. Pierwsze oszustwa wykorzystujące zmianę już pojawiły. A to dopiero początek - ataków w 2018 roku może być znacznie więcej. I łatwo można dać się nabrać.

Żeby opłacić wszystkie składki do ZUS, od przyszłego roku wystarczyć będzie przelew na jeden rachunek, a nie jak obecnie na trzy lub cztery. Każdy przedsiębiorca będzie miał indywidualny rachunek składkowy, na który będzie przelewał wszystkie swoje składki. Już pisaliśmy, że to szansa dla przestępców. Regionalne oddziały ZUS-u z całej Polski ostrzegają, że do płatników docierają fałszywe listy łudząco podobne do oryginałów. Zawierają nieprawidłowy numer rachunku. Ofiara zamiast wysłać pieniądze do ZUS-u, przelewa je na konto oszustów.

Jak zauważa portal Zaufana Trzecia Strona, ten przekręt ma jeden haczyk. Przelewy realizować w ten sposób będzie się od 2018 roku, a do tego czasu płatnik dostanie prawdziwy list i zdąży się zorientować, że coś jest nie tak. Choć można wyobrazić sobie scenariusz, że w liście od oszustów będzie polecenie, by wpłaty na nowe konto dokonywać już teraz. Osoby, które słyszały o zmianie, ale nie zainteresowały się tematem, mogą więc stracić pieniądze.

Zdaniem serwisu Zaufana Trzecia Strona, znacznie groźniejsze mogą być listy wysyłane na początku 2018 roku. Możliwy scenariusz ataku polegać będzie na wysłaniu wiadomości o zmianie wskazanego w poprzednim liście numeru rachunku.

“W celu podniesienia wiarygodności kampanii w treści korespondencji mogą zawrzeć nie tylko ogólnodostępne dane przedsiębiorcy, lecz również jego indywidualny numer rachunku bankowego do rozliczeń z ZUS” - czytamy w serwisie.

Uzyskanie takich danych nie będzie wielkim problemem. Na portalu eskladka.pl wystarczy publicznie dostępny nr NIP i REGON przypisany do przedsiębiorcy, by wygenerować prawidłowy nr jego rachunku ZUS.

Warto pamiętać, że w prawidłowy numer konta, na który trzeba będzie przelać ZUS-owskie składki, zawsze składa się z numeru NIP płatnika. Podstawione przez oszustów konto raczej nie będzie go zawierać.

Czasami jednak nie zwraca się uwagi na takie detale i właśnie dlatego przez nieuwagę traci się pieniądze. Warto ostrzec osoby, które są płatnikami ZUS i księgowych odpowiedzialnych za takie wpłaty.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)