Wariograf online. Koniec z kłamstwami przez internet
Zaledwie połowa kłamstw przekazanych w internetowych wiadomościach jest przez nas demaskowana. Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Floryda opracowali algorytm, który potrafi zdemaskować 85-100 procent oszustw wysłanych w wiadomości.
26.03.2019 | aktual.: 27.03.2019 07:38
Zdemaskowanie kłamstwa bywa trudne nawet podczas bezpośredniej rozmowy z drugim człowiekiem. Mogąc poddać ocenie mimikę, ton głosu, gesty i inne fizyczne oznaki kłamstwa, często dajemy wpuścić się w maliny. Rozpoznanie kłamstwa przez internet jest jeszcze trudniejsze.
Zespół z Uniwersytetu Stanu Floryda pod nadzorem Shuyuan Ho, opracował algorytm, który rozpoznaje kłamstwa online. Internetowy wariograf wykorzystuje system inteligentnego uczenia maszynowego.Wykazał bardzo wysoką skuteczność w odróżnianiu kłamstw od prawdy.
Ho zaprojektowała grę online, w której prawdziwa i zwodnicza komunikacja między dwiema osobami była oceniana przez program. Każdy z uczestników otrzymał losowo rolę "świętego" lub "grzesznika". Kiedy osoby te wchodziły w interakcje za pośrednictwem komputerów, technologia uczenia maszynowego analizowała ich rozmowy.
Okazało się, że kłamcy byli mniej ekspresyjni, ale używali w wiadomościach więcej ozdobników. Oszuści odpowiadali również szybciej na wiadomości. Częściej używali też słów takich, jak "myśl", "wiedzieć", "zawsze" lub "nigdy" , podczas kiedy prawdomówni uczestnicy woleli określenia "być może", "zgadnij", "powinien" czy "mógł".
Eksperymenty ujawniły, że człowiek jest w stanie dostrzec około 50 procent kłamstw w wiadomościach, podczas gdy algorytm może identyfikować oszustwo z dokładnością od 85 do 100 procent.