W Pendolino nie da się rozmawiać przez telefon. Intercity waha się, czy to naprawić

W Pendolino nie da się rozmawiać przez telefon. Intercity waha się, czy to naprawić
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC0
Adam Bednarek

29.08.2018 10:37, aktual.: 29.08.2018 10:48

Internet w Pendolino, a właściwie jego brak, to nie jedyna rzecz, na którą narzekają pasażerowie. Problemy występują również z zasięgiem telefonicznym, co utrudnia prowadzenie rozmów. To może się jednak zmienić.

Fakt, że w Pendolino nie da się komfortowo rozmawiać przez telefon, zapewne niektórych cieszy - przynajmniej mają namiastkę strefy ciszy. Ze względu na pudło pociągów, które tłumi komórkowy sygnał, prowadzenie telefonicznych rozmów możliwe jest tylko na przedsionkach. Czy przy okazji montażu WiFi w Pendolino jest szansa, by rozwiązać również i ten problem?

Okazuje się, że tak. Wystarczyłoby zamontować powtarzacze (repeatery) sygnału. I jak informuje portal rynek-kolejowy.pl, Alstom - czyli producent pociągów - zaproponował ich instalację. Decyzja leży więc po stronie Intercity, ale przewoźnik jeszcze się waha.

- Pasażerowie skarżą się, że nie mogą zadzwonić, ale najważniejsze jest dla nich Wi-Fi - mówi w rozmowie z rynek-kolejowy.pl prezes PKP Intercity Marek Chraniuk - Czas pokaże, czy skorzystamy z tej opcji. Ja osobiście nie do końca sobie wyobrażam co będzie, jak kilkudziesięciu pasażerów nagle zechce rozmawiać przez telefon. Wystarczy zobaczyć, jak oblegana jest strefa ciszy – powiedział Chraniuk.

Trochę słowa prezesa PKP Intercity mnie nie przekonują. Równie dobrze można byłoby wykorzystać argument o zakłóceniu spokoju innym przy instalacji WiFi. Sam niejednokrotnie spotkałem się z pasażerami, którzy oglądali głośno filmy przez internet. Gdyby zablokować dostęp do sieci, nie mogliby tego robić. Ale wszyscy wiemy, że problemem jest nie odtwarzany materiał, a brak kultury. W nowych pociągach powinniśmy móc rozmawiać przez telefon. Lepiej edukować niż zakładać, że każdy pasażer będzie wydzierał się do słuchawki.

WiFi w Pendolino - w końcu

Do końca 2018 roku wyjedzie pierwsze Pendolino z dostępem do wi-fi. Kontrakt opiewa na 31,7 mln zł. Za tę kwotę Alstom zamontuje routery z dostępem do bezprzewodowego internetu we wszystkich 20 składach. Firma będzie też odpowiedzialna za serwisowanie urządzeń przez 5 lat. Licencja zostanie jednak przeniesiona na PKP IC. Dla podróżnych internet będzie darmowy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)