Vista Capable: szykuje się kolejny zwrot akcji w procesie?

Vista Capable: szykuje się kolejny zwrot akcji w procesie?
Źródło zdjęć: © IDG

02.03.2009 14:00, aktual.: 02.03.2009 14:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wiele wskazuje na to, że szykuje się kolejny zwrot akcji w procesie sądowym związanym z kampanią firmy Microsoft o nazwie Vista Capable. W zeszłym miesiącu amerykańskie władze zdecydowały, że sprawa ta nie będzie miała już statusu zbiorowego. Decyzja taka uniemożliwiałaby grupowe pozwy oraz konieczność wypłacenia przez giganta z Redmond wielomilionowych odszkodowań. Okazuje się jednak, że prawnicy wynajęci przez powództwo, nie dają za wygraną.

Przypomnijmy, że w pozwie związanym z kampanią Vista Capable zarzucono firmie Microsoft, że akcja promocyjna komputerów sprzedawanych z Windows XP wprowadzała konsumentów w błąd. Maszyny opatrzone logo "Designed for Windows XP. Vista Capable" nie były bowiem w stanie obsłużyć niektórych zaawansowanych funkcji Visty (np. interfejsu Aero). Dodatkowo, zdaniem oskarżycieli, gigant z Redmond swoim działaniem przyczynił się do sztucznego zawyżenia cen komputerów dostępnych na rynku. Było to podstawą do przyznania procesowi, w lutym zeszłego roku, statusu zbiorowego (pisaliśmy o tym w tekście Microsoft: pozew zbiorowy o "Windows Vista Capable"). W przypadku wyroku skazującego, Microsoft zmuszony byłby do wypłacenia wielomilionowych grupowych odszkodowań.

Zwrot akcji nastąpił jednak w zeszłym miesiącu. Amerykański sąd odwołał bowiem swoją decyzję argumentując, iż nie ma dowodów na to, że działanie giganta z Redmond było bezpośrednią przyczyną wzrostu cen komputerów (więcej w artykule "USA: proces przeciwko Microsoft nie jest już zbiorowy").

Jednak prawnicy wynajęci przez powództwo nie dają za wygraną. Ich zdaniem istnieje realna szansa na to, by (przynajmniej częściowo) przywrócić korzystny dla nabywców komputerów status procesu. Oskarżyciel chce by do roszczeń grupowych mieli prawo przynajmniej ci klienci, którzy nabyli komputer z logiem "Designed for Windows XP. Vista Capable", a których sprzęt nie obsługiwał interfejsu Aero.

Na razie nie wiadomo jakie będzie stanowisko sądu w tej sprawie. Wszystko najprawdopodobniej wyjaśni się w najbliższych tygodniach.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (105)