Uwaga na drony podczas ŚDM - za ich użycie nawet 5 lat więzienia

Uwaga na drony podczas ŚDM - za ich użycie nawet 5 lat więzienia24.07.2016 13:15
Uwaga na drony podczas ŚDM - za ich użycie nawet 5 lat więzienia
Źródło zdjęć: © Fotolia / Alexander Kolomietz

Siedem stref ograniczonych lotów wokół Krakowa i Częstochowy, Kalwarii Zebrzydowskiej, Brzegów i Oświęcimia zostanie wprowadzonych na czas Światowych Dni Młodzieży. Krakowskie lotnisko w Balicach jest przygotowane na przyjęcie wzmożonego ruchu pasażerskiego.

Szef Obrony Powietrznej Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych płk Robert Stachurski poinformował dziennikarzy, że w celu zapewnienia bezpieczeństwa na czas trwania ŚDM na wniosek dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych zostały wprowadzone strefy ograniczonego ruchu lotniczego.

Dwie największe strefy zostały wytyczone wokół Krakowa (promień 100 km) i Częstochowy (promień 50 km). W obu tych miejscach wytyczono dodatkowo dwie kolejne strefy o promieniu 5 km, gdzie ograniczenia będą bardziej restrykcyjne - środek jednej z nich znajdzie się na krakowskich Błoniach, drugiej - na Jasnej Górze. Pozostałe strefy ograniczenia zostaną wprowadzone wokół Kalwarii Zebrzydowskiej, Brzegów i Oświęcimia (promień 5 km). Zakazy będą obowiązywać przez tydzień od poniedziałku 25 lipca od godz. 00:01 do poniedziałku 1 sierpnia do godz. 23:59.

Bezwzględny zakaz wykonywania lotów obowiązuje lotnictwo sportowe, aeroklubowe, rekreacyjne, w tym przede wszystkim bezzałogowe statki powietrzne, tzw. drony.

Rzecznik Komendy Głównej Policji nadinspektor Mariusz Ciarka przypomniał, że używanie dronów w strefach objętych zakazem jest zagrożone surową karą. "W tym czasie praktycznie będzie całkowity zakaz używania takich statków powietrznych dla wszystkich, także mediów. W tym czasie trzeba się liczyć z surowymi konsekwencjami" - zaznaczył.

Za nieuprawnione korzystanie z dronów grozi nawet do pięciu lat więzienia.

- W tych kilku dniach prosimy, a nawet nalegamy i mówimy bardzo jasno: jest całkowity zakaz używania dronów zarówno do celów rekreacyjnych, jak i komercyjnych - podkreślił Mikołaj Karpiński, rzecznik prasowy z Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) zarządzającej polską przestrzenią powietrzną.

Wprowadzone zakazy nie obowiązują lotów rejsowych, w tym z lotnisk Kraków Balice i Katowice Pyrzowice, lotów ratowniczych, wykonywanych w celu niesienia pomocy medycznej, przeciwpożarowych i państwowych. Śmigłowcami mogą latać Lotnicze Pogotowie Ratunkowe (LPR) oraz Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (TOPR).

Dowództwo Operacyjne RSZ przewidziało możliwość wykonywania operacji lotniczych w sytuacjach szczególnych, nieplanowanych dla lotów, które nie są wyłączone z ograniczeń. Taka możliwość istnieje jedynie za zgodą szefa obrony powietrznej DO RSZ, o ile wniosek zostanie złożony nie później niż 24 godziny przed planowanym lotem.

Rzecznik DO RSZ ppłk Piotr Walatek przyznał w rozmowie z PAP, że obrona powietrzna na czas ŚDM została wzmocniona, m.in. w pogotowiu będzie więcej par dyżurnych lotnictwa myśliwskiego. Przypomniał też, że w razie złamania zakazu lotów wojsko ma różne uprawnienia, do użycia broni włącznie.

Światowe Dni Młodzieży odbywać się będą od 26 do 31 lipca w Krakowie. Od 27 lipca będzie w nich uczestniczył papież Franciszek, który odwiedzi także Częstochowę i Oświęcim. Od 20 do 25 lipca, w ramach przygotowań do głównych wydarzeń, w całej Polsce odbywają się tzw. Dni w Diecezjach.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)