Urządzenie wysysające treść żołądka. Dzięki niemu odchudzanie stanie się prostsze niż kiedykolwiek
Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zaakceptowała projekt, który ma wspomóc wszystkich tych, którzy chcą zrzucić zbędne kilogramy. Urządzenie samo w sobie może się wydawać dość ekstremalnym pomysłem, ale jego skuteczność, jak udowodnił producent, jest niepodważalna.
27.06.2017 14:13
Technologia ta nazywa się AspireAssist i została opracowana przez naukowców z Aspire Bariatrics w Pensylwanii. Urządzenie to ma usuwać 1/3 zawartości żołądka zanim organizm zdąży ją przetrawić i wchłonąć.
Wynalazek ma wspomóc pacjentów zmagających się z otyłością, będąc przy tym znacznie tańszy i mniej inwazyjny niż wykonywane obecnie operacje beriatryczne.
Jak to działa?
Urządzenie wysysa pokarm poprzez rurkę połączoną z żołądkiem, która jest operacyjnie wprowadzana w trakcie 15-minutowego zabiegu. Na skórze pacjenta zostaje umieszczony port, przez który prowadzi główny przewód urządzenia. Po uruchomieniu można zaobserwować usunięcie około 30% spożytego pokarmu bezpośrednio z żołądka.
Odessana zostaje głównie górna partia zawartości żołądka, gdyż to tam właśnie urządzenie zostaje podłączone. Po odsysaniu trwającym od 5 do 10 minut, całe urządzenie oraz żołądek muszą zostać przepłukane świeżą wodą.
Licząca 171 pacjentów grupa uczestniczyła w testach klinicznych przeprowadzonych przez Aspire. Grupa kontrolna składająca się z 60 pacjentów otrzymała standardowe leczenie polegające na zmianie diety oraz ćwiczeniach. Reszta badanych była poddawana regularnym zabiegom użyciem AspireAssist. Pacjenci z grupy kontrolnej odnotowali spadek wagi na poziomie 3.6%, podczas gdy spadek wagi u reszty pacjentów wynosił średnio 12.1%.
Nie wszystko jest takie różowe
Samo urządzenie nie pozostaje jednak bez wad. Po pierwsze, spożywany pokarm musi zostać bardzo dokładnie przeżuty, gdyż odsysane są tylko małe cząstki pożywienia. Niektórzy pacjenci odnotowali również podrażnione gardła, a nawet krwawienie.
Urządzenie jest również całkiem drogie, nie wliczając procedury wprowadzenia rurki do ciała pacjenta, jego koszt wynosi między 8 tys. dolarów a 13 tys. dolarów, wliczając konsultacje ze specjalistą.