UOKiK zweryfikuje współpracę nadawców i operatorów TV. Powodem liczne sygnały o nieprawidłowościach

UOKiK zweryfikuje współpracę nadawców i operatorów TV. Powodem liczne sygnały o nieprawidłowościach

UOKiK zweryfikuje współpracę nadawców i operatorów TV. Powodem liczne sygnały o nieprawidłowościach
Źródło zdjęć: © WP.PL
Karolina Modzelewska
06.08.2019 11:19, aktualizacja: 06.08.2019 11:32

Urząd Kontroli Konkurencji i Konsumentów zapowiedział szczegółową kontrolę zasad i warunków współpracy nadawców z operatorami telewizyjnymi. Postępowanie wyjaśniające obejmie przede wszystkim sposób nakładania opłat za reemisję programów, który budzi wiele wątpliwości.

Na początku lipca do operatorów kablowych dotarła informacja o zwiększeniu ceny za retransmisję kanałów od Polsatu. Jak wynika z informacji opublikowanych przez portal WirtualneMedia.pl nadawca zażądał również " włączenia 24 z 28 retransmitowanych programów do pakietu podstawowego. Dodatkowo w umowie miał zastrzec prawo do zwiększania opłaty licencyjnej o 5 proc. co roku".

Otrzymanie zgody na reemisję bezpłatnych programów wiązałoby się z koniecznością podpisania umowy na co najmniej jeden płatny program. W związku z niepokojącą sytuacją Ryszard Młynarczyk ze Związku Pracodawców Mediów Elektronicznych i Telekomunikacji Mediakom złożył zawiadomienie do Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji. Wskazywał w nim, że Polsat mógł dopuścić się nadużycia pozycji monopolisty.

W podobny sposób zareagowała KRRiT. Jej przewodniczący - Witold Kołodziejski, podkreślał, że problem stanowi nie skala podwyżek, ale równość obowiązujących zasad dla wszystkich.

UOKIK rozpoczął postępowanie wyjaśniające

W poniedziałek UOKiK przekazał informacje, że wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie zasad i warunków współpracy nadawców z operatorami telewizyjnymi w zakresie udzielania praw do reemisji programów.

UOKIK ma zbadać m.in. sposób kalkulacji cen za reemisję programów i powiązania praw do reemisji programów telewizyjnych z innymi programami lub usługami.

Na Twitterze UOKiK zamieszczono również informacje o możliwości wszczęcia postępowania antymonopolowego - jeżeli doszło do stosowania praktyk ograniczających konkurencję.

Marek Niechciał, prezes UOKiKzapowiedział: -Sprawdzimy również sygnały o ograniczeniach nakładanych na operatorów przez nadawców, np. dotyczących swobody operatora do decydowania o umieszczeniu danego programu w pakiecie podstawowym lub premium. Zbadamy również ewentualne różnicowanie przez nadawców cen za programy oraz pakiety programów -.

Rzeczniczka UOKiK - Małgorzata Cieloch, podkreśliła, że obecnie postępowanie nie dotyczy żadnego konkretnego przedsiębiorcy. Na tym etapie postępowania Urząd nie przekazuje szczegółowych informacji.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)