Uniwersytet Warszawski powołał zespół ds. kryzysu klimatyczno-ekologicznego

Zespół powołany przez rektora UW będzie funkcjonował pod nazwą „Uniwersytet Warszawski dla klimatu”. Jego zadaniem jest przede wszystkim opracowanie strategii działań na rzecz klimatu, które może podjąć uniwersytet.

Uniwersytet Warszawski powołał  zespół ds. kryzysu klimatyczno-ekologicznego
Źródło zdjęć: © iStock.com
Bolesław Breczko

02.10.2019 14:49

Głównym zadaniem zespółu będzie prowadzenie i koordynacja działań zapobiegających kryzysowi związanemu ze zmianami klimatu. W skład „Uniwersytetu Warszawskiego dla klimatu” wchodzi 14 członków społeczności akademickiej uczelni. Są to zarówno pracownicy naukowi i administracyjni, jak również przedstawiciele studentów oraz doktorantów.

Poprzez swoją działalność zespół będzie poruszał kwestie przeciwdziałania kryzysowi ekologiczno-klimatycznemu i zagadnienie społecznej odpowiedzialności UW wobec tego zjawiska.

W planach ma m.in. rozpoznanie potrzeb i opracowanie metod zmniejszenia negatywnego wpływu uczelni na środowisko naturalne. W tym celu będzie współpracować z naukowcami i innymi członkami społeczności akademickiej, jak również z przedsiębiorcami, organizacjami pozarządowymi oraz przedstawicielami władz państwowych i samorządowych. Jednym z zadań zespołu jest również przygotowywanie stanowisk i rekomendacji dla poszczególnych jednostek UW.

Skład zespołu:

dr Magdalena Budziszewska – Wydział Psychologii – przewodnicząca;
Jan Adamski – student Kolegium Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych, członek Młodzieżowego Strajku Klimatycznego;
dr Anna Batorczak – Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem;
Zbigniew Bohdanowicz – Wydział Nauk Ekonomicznych;
Kamil Bonas – Samorząd Studentów UW;
dr hab. Jan Chwedeńczuk – Wydział Fizyki;
Jacek Cichocki – koordynator ds. federalizacji z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym;
Natalia Greniewska – Samorząd Doktorantów UW;
dr hab. Wiktor Kotowski, prof. ucz. – Wydział Biologii;
prof. dr hab. Szymon Malinowski – Wydział Fizyki;
dr Weronika Parfianowicz – Instytut Kultury Polskiej;
Małgorzata Podstawa – sekretariat Rektora;
Justyna Szczepanik – Biuro ds. Wspomagania Rozwoju;
dr hab. Marcin Zych – Ogród Botaniczny.

Kwestia konieczności podjęcia działań na rzecz zapobiegania skutkom zmian klimatu została też podjęta podczas inauguracyjnego przemówienia prof. Marcina Pałysa, rektora UW. – Najbardziej znana aktywistka na rzecz klimatu Greta Thunberg apelowała kilkanaście dni temu w amerykańskim kongresie: "- My chcemy, aby to nauka została usłyszana". Na ulicach polskich miast, w dniu młodzieżowego strajku klimatycznego, można było zobaczyć plakaty z hasłem: "politycy, słuchajcie naukowców".

Istnieje konsensus naukowy co do tego, że ocieplenie klimatu spowodowane działaniami człowieka stanowi poważne niebezpieczeństwo dla przyszłości środowiska naturalnego i samych ludzi. Naszą rolą, jako uniwersytetu, jest zwiększanie świadomości dotyczącej wyników tych badań i konsekwencji zmian, które postępują.

- Uniwersytet Warszawski jest członkiem inicjatywy EIT Climate – mówił rektor UW w trakcie uroczystości otwarcia roku akademickiego 2019/2020. - Bioróżnorodność jest jednym z czterech programów badawczych, o których dyskutujemy także w ramach Sojuszu 4EU+ z naszymi europejskimi partnerami. Liczne grono naukowców z UW, z bardzo różnych dyscyplin, włączyło się w działania, których efektem będzie wypracowanie uniwersyteckich standardów w tym zakresie. W przygotowaniu są zajęcia na temat globalnych zagrożeń środowiskowych oraz możliwościach działania w odpowiedzi na kryzys klimatyczny. Uważam za bardzo ważne, aby każda studentka i każdy student opuszczali uniwersytet z odpowiednim przygotowaniem. Wiele z Was w przyszłości będzie współodpowiadało za istotne dla nas wszystkich decyzje, i kształtowało opinię społeczną.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)