Tych maili nie otwieraj pod żadnym pozorem. Najpopularniejsze oszustwa mailowe w Polsce
26.08.2016 | aktual.: 29.12.2016 08:22
Co kilka tygodni Polskę obiega nowa fala oszustw mailowych. Przestępcy najczęściej podszywają się pod instytucję budzącą nasze zaufanie, albo usługę z której korzystacie. Takie wiadomości są coraz lepiej spreparowane, na pierwszy rzut oka mogą wyglądać na autentyczne. Na szczęście jest sposób na to, by nie dać się nabrać.
Dalej opisujemy najczęściej pojawiające się w Polsce oszustwa mailowe. Jeśli taka wiadomość trafi do twojej skrzynki - zachowaj podwójną ostrożność.
Co kilka tygodni Polskę obiega nowa fala oszustw mailowych. Przestępcy najczęściej podszywają się pod instytucję budzącą nasze zaufanie, albo usługę z której korzystacie. Takie wiadomości są coraz lepiej spreparowane, na pierwszy rzut oka mogą wyglądać na autentyczne. Na szczęście jest sposób na to, by nie dać się nabrać.
Dalej opisujemy najczęściej pojawiające się w Polsce oszustwa mailowe. Jeśli taka wiadomość trafi do twojej skrzynki - zachowaj podwójną ostrożność.
Scam nigeryjski
*CO: *To najpopularniejsze oszustwo mailowe na całym świecie. Z napisanej łamaną polszczyzną treści dowiecie się, że nadawca wiadomości jest pociotkiem/ adwokatem/ przyjacielem naszego krewnego, który wiele lat temu wyjechał za granicę (najczęściej do Afryki). Nazwiska krewnego nie będziecie kojarzyć, ponieważ on nigdy nie istniał.
Dalej w mailu czytamy, że nieznany członek rodziny nagle zmarł, ale pozostawił po sobie gigantyczny majątek. Oczywiście, to wy jesteście jedynym prawowitym spadkobiercą, ale do przejścia są pewne kłopoty. Jeśli obiecacie podzielić się pieniędzmi z nadawcą, to skarbiec może stanąć przed wami otworem. Na początek wystarczy, że zapłacicie kilkadziesiąt dolarów (albo euro) na wstępne opłaty.
Po zainkasowaniu opłaty oszust może się więcej nie odezwać, a może jeszcze wracać po więcej.
JAK ROZPOZNAĆ OSZUSTWO: Przede wszystkim po okropnej składni. To nie będzie mail napisany czystą polszczyzną. Historia będzie podobna do tej, którą opisaliśmy - zawsze znienacka pojawi się jakiś krewny o którym nigdy nie słyszeliście.
CO NALEŻY ZROBIĆ?: Skasować maila i o nim zapomnieć.
Poczta Polska
CO: Tu oszuści wykorzystują zaufanie do znanej i istniejącej od lat w naszym otoczeniu instytucji. Wszystko wygląda tak: dostajecie maila, że kurier nie dostarczył wam przesyłki o danym numerze, ponieważ nikogo nie było w domu. A dalej: Poczta będzie utrzymywać przesyłkę przez kolejnych 7 dni, ale za każdy dzień pobierze opłatę w wysokości 50 zł.
Fala takich maili które do tej pory przeszła przez Polskę również nie była napisana zupełnie poprawnie. Jak widzicie powyżej, zdania się rwą, nie wszystkie słowa są poprawnie odmienione.
Jeśli dostaniecie takiego maila, być może zwrócicie uwagę na fakt, że Poczta będzie domagała się od was sporych pieniędzy za utrzymanie paczki.
JAK ROZPOZNAĆ OSZUSTWO: Chociaż Poczta Polska jest coraz nowocześniejsza, to niby skąd miałaby mieć wasz prywatny adres e-mail?
*CO NALEŻY ZROBIĆ? * Przede wszystkim nie klikajcie w odnośniki w takim mailu. Ten konkretny przypadek prowadzi do zablokowania komputera, a następnie na ekranie wyświetlony zostanie komunikat z żądaniem okupu. Jeśli mail jest podejrzany - usuń go.
Bank
CO: Tu oszustw jest tyle, ile banków. Ufamy bankom - w końcu przechowują nasze pieniądze. Dlatego gdy dostajemy wiadomość, że z dostępem do konta bankowego są jakieś problemy, możemy zareagować emocjonalnie i wpaść prosto w pułapkę.
Klienci mBanku otrzymywali kiedyś takie maile:
Kliknięcie na link z maila prowadził na fałszywą stronę banku (bez https, czyli połączenia szyfrowanego), gdzie użytkownik był proszony o podanie danych dostępowych do konta. A tu przestępcy mogli je łatwo przechwycić.
JAK ROZPOZNAĆ OSZUSTWO? Każde połączenie internetowe z bankiem musi być szyfrowane. Więc adres internetowy strony musi zaczynać się od https:// Jeśli tak nie jest - nie wprowadzaj swoich danych.
*CO NALEŻY ZROBIĆ? * Jeśli masz podejrzenia, że wiadomość mogła faktycznie zostać wysłana z banku, chwyć za słuchawkę i zadzwoń bezpośrednio do banku. Tam dowiesz się najpewniejszych informacji.
Operator
CO: W tym wypadku bardzo często pada na Netię. Kiedyś wiadomość pochodząca rzekomo od Netii informowała, że w załączniku znajduje się plik potwierdzający zmianę warunków umowy. W rzeczywistości załącznik to plik o rozszerzeniu ZIP (skompresowany), a użytkownik klikając w niego instalował na swoim komputerze złośliwe oprogramowanie.
Wtedy padło konkretnie na Netię, ale równie dobrze może to być inny dostawca usług internetowych.
JAK ROZPOZNAĆ OSZUSTWO? Zwróć uwagę na adres, z którego pochodzi taka wiadomość i porównaj go z adresem mailowym, z którego przeważnie otrzymywałeś wiadomości operatora.
*CO NALEŻY ZROBIĆ? * Jeśli macie wątpliwości, czy mail jest autentyczny, najlepiej zadzwonić bezpośrednio do firmy i tam się upewnić. Oczywiście pomoże też, jeśli na komputerze macie zainstalowaną aktualną wersję programu antywirusowego.
Firma windykacyjna
CO: Internetowi oszuści próbują podszywać się już nie tylko pod banki, ale również pod firmy windykacyjne. Polacy otrzymywali już wezwania do zapłaty wysyłane rzekomo przez firmę Kruk. Maile były świetnie spreparowane i informowały tylko, że w załączniku znajduje się przedsądowe wezwanie do zapłaty.
Wszystko po to, żeby skłonić użytkownika do przeczytania rzekomego wezwania. Jak już się pewnie domyślacie, załącznik był zainfekowany.
JAK ROZPOZNAĆ OSZUSTWO? Zwróć uwagę na adres z którego pochodzi taka wiadomość.
*CO NALEŻY ZROBIĆ? * Ponownie - wątpliwości całkowicie rozwieje telefon do danej firmy. A jeśli macie pewność, że nie zalegacie z żadnymi opłatami, maila można spokojnie skasować.
Allegro
CO: Allegro jest jednym z najpopularniejszych serwisów w Polsce. Nic więc dziwnego, że znajdują się osoby, które chcą żerować na jego popularności. Żeby uwiarygodnić oszustwo, oprócz nagłówka i nazwy nadawcy, adres mailowy z jakiego otrzymujemy wiadomość: powiadomienia@allegro.pl, wydaje się być autentyczny. Uważny użytkownik sieci zauważy jednak, że wiadomość została wysłana z włoskich serwerów pocztowych.
Mail informuje o próbie logowania na konto z kilku różnych adresów IP. W związku z tym prosi o powtórne zalogowanie i potwierdzenie danych. Użytkownik zwykle jest przekierowywany na fałszywą stronę, łudząco podobną do strony logowania Allegro.
JAK ROZPOZNAĆ OSZUSTWO? Jeśli wiadomość jest napisana z błędami, to nie została wysłana przez prawdziwe biuro firmy.
*CO NALEŻY ZROBIĆ? * Ponownie - wątpliwości całkowicie rozwieje telefon do help desku Allegro.