To już pewne! Powstanie polska agencja kosmiczna POLSA

To już pewne! Powstanie polska agencja kosmiczna POLSA

To już pewne! Powstanie polska agencja kosmiczna POLSA
Źródło zdjęć: © Giznet.pl
26.07.2014 12:20, aktualizacja: 26.07.2014 12:58

Na początku grudnia ubiegłego roku do sejmu trafił projekt ustawy powołującej do życia Polską Agencję Kosmiczną POLSA. Dziś projekt ten został prawie jednomyślnie poparty przez posłów.

Zadaniem agencji POLSA (od Polish Space Agency) ma być koordynacja polskich działań w zakresie eksploracji przestrzeni kosmicznej, które dziś realizowane są pod auspicjami różnych instytucji. POLSA ma też pomagać w pozyskiwaniu środków z ESA, aktywnie włączyć się w jej badania oraz tworzyć własne laboratoria. Początkowy budżet agencji ma wynosić 5 do 10 milionów złotych rocznie. Za przyjęciem ustawy głosowało 434 posłów, przeciw było 3, wstrzymał się 1.

POLSA będzie miała siedzibę w Warszawie, a jej prezesa powoływać będzie premier spośród grona osób wyłonionych w postępowaniu konkursowym, które organizować ma rada agencji składająca się z dziewięciu przedstawicieli administracji rządowej oraz ośmiu przedstawicieli polskiej nauki i przemysłu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, POLSA mogłaby zacząć funkcjonować już na początku przyszłego roku.

Jednym z najważniejszych zadań agencji będzie pozyskiwania środków na badania z Europejskiej Agencji Kosmicznej, w ramach której do roku 2017 funkcjonujemy na preferencyjnych warunkach – przez pierwszych pięć lat naszego członkostwa w ESA do 45 procent naszej rocznej składki członkowskiej, która wynosi obecnie około 20 milionów euro, może wrócić do Polski w ramach projektów realizowanych przez polskie firmy. Do ESA przystąpiliśmy w listopadzie 2012 roku, ale od tamtego czasu udało się podpisać z ESA kontrakty o wartości jedynie 5 milionów euro. Pierwszym zadaniem agencji POLSA będzie więc koordynacja działań polskich podmiotów starających się o kontrakty w ramach naszego członkostwa w ESA, co ma przyczynić się do rozwoju potencjału polskiego przemysłu kosmicznego.

Nie pozostaje więc nic innego jak tylko czekać na podpisanie ustawy przez prezydenta i powołanie do życie Polskiej Agencji Kosmicznej. I trzymać kciuki za to, aby sprawnie i skutecznie wypełniała ona swoją misję.

Zdjęcie: Flickr/woodleywonderworks

Źródło artykułu:Giznet.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (151)