Ten materiał zmieni świat!

Ten materiał zmieni świat!
Źródło zdjęć: © Jupiter Images

23.03.2011 13:22, aktual.: 23.03.2011 15:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy pracujący w laboratoriach GE Global Reseach opracowali prototypowy materiał, który - ze względu na swoje właściwości fizyczne - może wkrótce znaleźć zastosowanie w konstrukcji szybszych i bardziej wydajnych komputerów i systemów elektronicznych. Co ciekawe, materiał powstał na zamówienie Agencji Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych.

Materiał, stworzony przez specjalistów GE zajmujących się nanotechnologią, wykorzystuje zjawisko przemiany fazowej i przewodzi ciepło dwa razy lepiej niż stosowana obecnie na szeroką skalę miedź. Jego istotną zaletą jest waga - jest cztery razy lżejszy niż stosowana obecnie w systemach chłodzących miedź. Przeprowadzone testy dowiodły także, że będzie on spełniał swoje zadania w warunkach, w których przyśpieszenie 1. razy przekroczy ziemskie.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Miedź, ze względu na dobre przewodnictwo temperaturowe, jest stosowana w systemach chłodzących właściwie od początku ery urządzeń elektronicznych. Jednakże rozwiązania te są coraz bardziej wydajne i skomplikowane, a co za tym idzie - wytwarzają coraz większe ilości ciepła. Przegrzanie powoduje zazwyczaj spowolnienie pracy lub awarię urządzenia. Dzięki nowym materiałom możliwe będzie budowanie bardziej zaawansowanych systemów, które będą mogły być lepiej chłodzone. System materiałów termicznych może być zastosowany do odprowadzania ciepła z układów scalonych w komputerach oraz z wielu innych elementów elektronicznych. Odbiera on i rozprasza ciepło wytwarzane przez układy elektroniczne, utrzymując je w dopuszczalnej temperaturze.

Jak to działa?
Poniższy diagram ułatwia wyjaśnienie działania elementów prototypowego systemu. Aktualnie system wykazuje przewodność cieplną ponad dwukrotnie wyższą, niż miedź oraz może działać przy przyśpieszeniu ziemskim 1. razy większym od normalnego. Ponadto, zaprezentowany materiał jest znacznie lżejszy niż miedź!

Obraz
© (fot. GE)

Przykładowe zastosowania
Dzięki zwiększonemu przewodnictwu ciepła, nowy materiał może zostać zastosowany we wszystkich zaawansowanych urządzeniach elektronicznych. Jego wykorzystanie umożliwi budowę bardziej złożonych i wydajnych procesorów czy systemów informatycznych. Jeśli zostałby użyty do konstrukcji zwykłych patelni, czas podgrzewania mógłby zostać skrócony nawet o połowę. Dzięki niewielkiej wadze, nowy materiał GE znajdzie zastosowanie również w komputerach przenośnych, tabletach czy coraz bardziej złożonych smartfonach. Prototyp został przetestowany w warunkach ekstremalnych przeciążeń, przeszło dwa razy większych, niż występujące w najszybszych na świecie kolejkach górskich, co z kolei sprawia, że będzie mógł być używany na przykład w lotnictwie.

Więcej ciekawych wynalazków w serwisie Odkrywcy.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)