Telewizja DVB‑T2 w Polsce. Program dopłat obejmuje kolejne gospodarstwa
18.03.2023 11:42
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W związku ze zmianą przepisów w Unii Europejskiej, nastąpiła konieczność zmiany standardu nadawania telewizji naziemnej. Dla tych, którzy muszą wymienić odbiornik telewizyjny, rząd przygotował program wsparcia.
Cyfrowa telewizja DVB-T2/HEVC była wdrażana w Polsce etapami od dłuższego czasu, po tym jak UE zobowiązała państwa członkowskie do udostępnienia pasma 700 MHz (zajmowanego ówcześnie przez naziemną telewizję cyfrową) na potrzeby usług szerokopasmowych. Potrzeba ta wyniknęła z rozwoju sieci internetu 5G, któremu należało zwolnić pasma 700 MHz.
Jednak sami użytkownicy na pewno również już odczuli pozytywne zmiany. Przejście na standard DVB-T2/HEVC zapewnia lepszą jakość obrazu i dźwięku oraz otwiera drogę do większej liczby programów w przyszłości. Na razie standard ten oferuje jakość obrazu telewizji w Full HD, ale docelowo możliwy ma być przekaz 4K z dźwiękiem Dolby AC-4.
Ponieważ nieco ponad 30 proc. gospodarstw domowych w Polsce odbiera telewizję wyłącznie w sposób naziemny, rząd zdecydował się niemal od razu uruchomić specjalny program wsparcia.
"W ramach programu z dopłat skorzystały 543 724 gospodarstwa domowe, które otrzymały wsparcie finansowe o wartości ponad 68 mln zł. Wsparliśmy zakup 450 372 dekoderów i 93 352 telewizorów. Do programu przystąpiło 1186 przedsiębiorców, a świadczenie można było zrealizować w 3885 punktach sprzedaży", wskazuje Cyfryzacja KPRM.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Znacząco zmniejszyła się liczba gospodarstw domowych nieprzystosowanych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T2/HEVC z 2,27 mln – z ok. 32 proc. wszystkich gospodarstw odbierających telewizję naziemną do ok. 14 proc.", dodają przedstawiciele rządu.
Przypominamy, że z dofinansowania odbiornika cyfrowego DVB-T2 mogą skorzystać osoby powyżej 18. roku życia, które są zameldowane na terenie Polski na pobyt stały lub czasowy (powyżej 30 dni). Jako dodatkowe wytyczne wskazano, że osoba taka nie może "mieć środków na zakup odbiornika cyfrowego w nowym standardzie", a na jedno gospodarstwo domowe może być przyznane tylko jedno dofinansowanie.
Klaudia Stawska, współpracownik WP Tech