Teleskop Hubble'a miał właśnie przejść na emeryturę. NASA jednak wydłuża jego misję

Strona głównaTeleskop Hubble'a miał właśnie przejść na emeryturę. NASA jednak wydłuża jego misję
30.06.2016 09:20
Teleskop Hubble'a miał właśnie przejść na emeryturę. NASA jednak wydłuża jego misję
Źródło zdjęć: © flickr / NASA Goddard Space Flight Center / CC

Kosmiczny Teleskop Hubble’a został wyniesiony na orbitę ponad ćwierć wieku temu, a wiele z wykonanych za jego pomocą obserwacji, okazało się przełomowych dla zrozumienia fundamentalnych problemów astrofizyki. W lipcu miał on jednak przejść na emeryturę, ale NASA zdecydowała o przedłużeniu jego misji na kolejne pięć lat.

Misja Kosmicznego Teleskopu Hubble’a miała zakończyć się 1 lipca 2016 roku, NASA zdecydowała jednak o przyznaniu na tą misję dodatkowych 200 milionów dolarów. Dzięki temu obserwacje prowadzone przy pomocy słynnego teleskopu kosmicznego będą mogły być prowadzone przez kolejne pięć lat.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, następca teleskopu Hubble’a, ma według planów zostać wyniesiony w kosmos w roku 2018. Wygląda więc na to, że przynajmniej przez trzy lata oba urządzenia będą mogły wspólnie prowadzić obserwacje, odpowiednio, w podczerwieni i w świetle widzialnym.

Teleshop Hubble'a

Teleskop, o którym piszemy, powstał na cześć amerykańskiego astronoma Edwina Powella Hubble’a. Astronom udowodnił, że "mgławice spiralne" to odległe galaktyki znajdujące się daleko poza Drogą Mleczną. Jemu też przypisuje się odkrycie w 192. roku zjawiska rozszerzania się Wszechświata. Geniusz, niesamowicie utalentowany astronom, dzięki któremu ludzkości udało się zrozumieć niektóre ze skomplikowanych zasad rządzących naszą galaktyką i kosmosem.

Teleskop Hubble’a powstał w wyniku współpracy dwóch największych agencji kosmicznych: NASA oraz ESA. O ile skrót NASA jest powszechnie znany i odnosi się do amerykańskiej Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej, tak ESA - mimo wielu zasług w eksploracji przestrzeni kosmicznej - może wydawać się nieznana. ESA to nic innego jak Europejska Agencja Kosmiczna. Ma ona ogromny wkład w podbój przestrzeni kosmicznej, budowę stacji orbitalnej, czy też planowaną misję na Marsa.

Dowiedz się więcej o Teleskopie Hubble'a z naszego materiału: Teleskop Hubble'a - najpiękniejsze zdjęcia, jakie widziała ludzkość

słk

WP / giznet

Polecamy na stronach Giznet.pl: Google pracuje nad własnym smartfonem?

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)