Te nauszniki produkują energię z... ruchów szczęki

Te nauszniki produkują energię z... ruchów szczęki

Te nauszniki produkują energię z... ruchów szczęki
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
23.09.2014 16:35, aktualizacja: 23.09.2014 17:47

Człowiek jest niewyczerpanym źródłem energii, przynajmniej dopóki żyje. A zmyślni naukowcy potrafią wykorzystać to w nawet w takich sytuacjach, jak podczas siedzenia przed komputerem.

Badacze z Montrealu opracowali nauszniki z paskiem opasującym szczękę noszącej je osoby, które zamieniają żuchwę w tanie źródło energii. Wykorzystywane jest tu zjawisko piezoelektryczności. Pasek wykonano z giętkiego materiału, zwanego piezoelektrycznym kompozytem włóknistym, który potrafi czerpać energię z ruchów szczęki, służąc jednocześnie jako czujnik i przetwornik energii.

Prototyp nie robi wrażenia - to nauszniki wraz z kompozytem, wytwarzające ledwie 1. mikrowatów na minutę. To nie wystarczy nawet do zasilenia inteligentnego zegarka. Na szczęście technologia jest relatywnie tania - do skonstruowania wynalazku wystarczyło 600 dol. A w przypadku produkcji fabrycznej i wraz z rozwojem pomysłu, koszty byłyby znacznie mniejsze. Pytanie, czy ten eksperyment kiedykolwiek doczeka się komercyjnego zastosowania, ale wydaje się to mało prawdopodobne - komu chciałoby się nosić nauszniki na pół głowy, żeby uzyskać odrobinę energii?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)