Tanie i inteligentne zabezpieczenia majątku. Nie daj się złodziejom

Włamania do mieszkań to jedna z tych gałęzi przestępczości, która nigdy nie wyginie. Najczęściej mamy z nimi do czynienia w okresach wakacyjnych oraz świątecznych. Na szczęście nawet będąc daleko od swojego dobytku można mieć go na oku. Urządzenia do monitorowania dobytku są łatwe w montażu i coraz tańsze, a mogą skutecznie odstraszyć amatorów cudzej własności.

Czujniki magnetyczne wykryją nieautoryzowaną próbę otwarcia drzwi lub okien
Czujniki magnetyczne wykryją nieautoryzowaną próbę otwarcia drzwi lub okien
Źródło zdjęć: © pixabay

25.01.2022 11:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Domowy monitoring

Kamery bezpieczeństwa już dawno przestały być domeną miast, sklepów wielkopowierzchniowych, magazynów i tym podobnych przybytków. Są coraz mniejsze, bardziej zaawansowane i przede wszystkim przystępne cenowo. Na liście funkcji znajdziecie przede wszystkim detekcję ruchu, alarm, możliwość komunikacji przez umieszczony w kamerze głośnik oraz często stosowany zapis materiału w chmurze. To oznacza, że nawet jeśli złodziej zniszczy kamerę lub zabierze kartę pamięci, to obraz nadal będzie możliwy do odtworzenia dzięki wysyłaniu treści do sieci.

Spotkacie się z trzema rodzajami zasilania - sieciowym, USB oraz akumulatorowym. Dwa pierwsze zapewnią nieprzerwane działanie, ale trzeba dobrze przemyśleć miejsce montażu. Przewagą zasilania akumulatorowego jest to, że w kwestii umieszczenia urządzenia będzie was ograniczać głównie wyobraźnia. Trzeba jednak pamiętać o pilnowaniu stanu naładowania akumulatorów. Ich stan sprawdzicie na przykład w aplikacji dołączonej przez producenta.

Kupując kamerę, warto również zwrócić uwagę na to, żeby nagrywała obraz w rozdzielczości nie mniejszej niż Full HD, a także na jasność obiektywu. Im niższa wartość "f", tym lepiej. Najczęściej spotykane moduły łączności to Wi-Fi oraz Bluetooth, ale są też modele podłączane do routera przy pomocy kabla sieciowego. Przydatną funkcją będzie wspomniana wcześniej syrena alarmowa, choć nie jest to standardowe wyposażenie.

Czujnik ruchu

Kolejna broń działająca prewencyjnie to czujniki ruchu. Tu spotkacie się z kilkoma rodzajami w zależności od sposobu wykrywania. Pierwsze to PIR (z ang. Passive Infra Red), które opierają się na podczerwieni i wykrywają ciepło poruszających się obiektów. Są one najbardziej podatne na czynniki zewnętrzne, gdyż działają w oparciu o temperaturę. Zdania dotyczące ich skuteczności są podzielone. Niektóre modele mają funkcję wykrywania zwierząt w określonej odległości, co jest dodatkowym plusem. Czujnik optyczny reaguje na ruch przecinający wiązkę. Są także czujniki ultradźwiękowe i radarowe wysyłające i odbierające fale. Kiedy coś zakłóci ten proces, to wtedy uaktywni się alarm.

Osobna grupa urządzeń to czujniki elektromagnetyczne. Montuje się je bezpośrednio na oknach i drzwiach. Alarm uruchamia się w momencie otwarcia. Zazwyczaj montaż jest prosty i odbywa się z pomocą dołączonej w zestawie taśmy dwustronnej. Niektórzy producenci stosują zabezpieczenia przed ingerencją, dzięki czemu czujnik wyśle sygnał, jeśli ktoś będzie próbował go zdemontować.

Niezależnie od wybranego typu urządzenia ważną funkcją dodatkową jest łączność z domową siecią poprzez moduł Wi-Fi. Dzięki temu szybko otrzymacie powiadomienie w aplikacji. Jeżeli zamierzacie zaopatrzyć się w kamerę i czujnik ruchu, to najlepiej kupić sprzęt tej samej firmy i mieć wszystko pod kontrolą w jednej apce

Komentarze (28)