Tak komórki HIV "strzelają", żeby zarazić. Naukowcy uchwycili ten moment

Francuscy badacze przedstawili na krótkim nagraniu sposób, w jaki przenosi się wirus HIV. Wszyscy doskonale wiemy, jak do tego dochodzi, jednak nie aż tak dokładnie, jak przedstawiono to teraz. Komórki wirusa "strzelają" by zarazić.

Tak komórki HIV "strzelają", żeby zarazić. Naukowcy uchwycili ten moment
Źródło zdjęć: © facebook | The Independent
Arkadiusz Stando

Większość z nas doskonale kojarzy sposób, w jaki przenosi się HIV. Wirusem niedoboru odporności można zarazić się na kilka sposobów. Najczęściej drogą płciową lub poprzez skażone igły. Dotąd nawet naukowcy nie znali tak konkretnych szczegółów, jak te przedstawione na nagraniu poniżej.

Te zielone kuleczki są komórkami wirusa HIV. Na nagraniu stworzonym podczas badań prowadzonych przez naukowców z Institut Cochins w Paryżu, widać jak działa proces, którego przebieg okazał się sporym zaskoczeniem. Widzimy stworzoną przez badaczy śluzówkę cewki moczowej in vitro, która znajduje się w męskich i żeńskich narządach płciowych. Zielona komórka to limfocyt T zarażony wirusem HIV.

Kiedy limfocyt T napotyka komórkę nabłonka zrekonstruowanej tkanki śluzowej, zaczyna atakować. Dochodzi do ich zetknięcia i połączenia. Wtedy komórka wirusa HIV pobudza się i zaczyna produkcję "kuleczek", które są następnie wystrzeliwane przez limfocyt. W ten sposób wirus zaczyna się rozprzestrzeniać.

Co właściwie się dzieje? Wirus HIV przedostaje się do komórki nabłonka błony śluzowej cewki moczowej poprzez synapsę. To może wydawać się dziwne, ale komórka nie zostaje zarażona. Wirus korzysta z niej, aby się transportować.

Naukowców zaskoczyło zachowanie komórek. Zainfekowane limfocyty T wydają się celowo atakować te komórki nabłonka, które znajdują się pod makrofagami. Dzięki tej obserwacji naukowcy zauważyli, że synapsa powstaje w tym samym miejscu. To znaczy, że wcześniej może zachodzić jakaś interakcja między komórkami nabłonkowymi a makrofagami. Taka wiedza daje naukowcom nowy obraz na cały proces zarażania wirusa. Być może uda się znaleźć sposób na zatrzymanie HIV.

Źródło: Gazeta.pl

aidshivwirus hiv
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)