Tak internauci zareagowali na Nobla dla Tokarczuk. Google wszystko pokazał

Tak internauci zareagowali na Nobla dla Tokarczuk. Google wszystko pokazał10.10.2019 14:51
Tak internauci zareagowali na Nobla dla Tokarczuk. Google wszystko pokazał
Źródło zdjęć: © WP.PL

Olga Tokarczuk laureatką Literackiej Nagrody Nobla. Efekt w wyszukiwarce Google był natychmiastowy - Polacy masowo zaczęli wpisywać nazwisko pisarki. Wcale nie chodzi tylko o informacje o sukcesie - już trwają poszukiwania... darmowych książek autorki.

Olga Tokarczuk otrzymała Literacką Nagrodę Nobla za "narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia". To tematyka i główna oś powieści "Bieguni". Tokarczuk jest trzecią Polką, która została uhonorowana Nagrodą Nobla. Jest także 15 kobietą z tytułem noblisty.

Sukces pisarki widać też w wynikach wyszukiwania Google. Jak widzimy na wykresie, "zainteresowanie w ujęciu czasowym" hasłem "tokarczuk" było w minionych 12 miesiącach niewielkie. W ostatnich dniach osiąga jednak największy możliwy wynik.

289826923356716026
Źródło zdjęć: © Google Trends

Zobacz też: Galaxy Fold - Wrażenia z premiery prasowej

Liczby reprezentują poszczególne zainteresowania w wyszukiwaniu względem najwyższego punktu na wykresie. Wartość 100 oznacza najwyższą popularność hasła. Wartość 50 oznacza, że popularność hasła była dwukrotnie mniejsza. Wartość 0 wskazuje, że dla danego hasła nie ma wystarczających danych.

Google

"Bieguni pdf" - Polaku, nie rób tego

Niestety, coraz popularniejsza jest fraza "Bieguni pdf". Co ważne, wynik oznaczony jako "Przebicie" - a taki pokazuje się przy tym haśle - wykazały ogromny wzrost prawdopodobnie dlatego, że temat jest nowy i wcześniej wyszukiwany był bardzo rzadko. O ile w ogóle.

Ciężko interpretować to inaczej niż szukanie darmowej wersji książki. Na szczęście istnieje też legalna alternatywa w postaci ebooków czy abonamentu jednego z serwisów, ale znając życie, niektórzy liczą po prostu na piracką wersję nagrodzonej książki.

Wzrost popularności odnotowano nie tylko w tym roku. Ciekawie prezentuje się też wykres za rok 2018. Mamy do czynienia z jednym rekordowym skokiem. To zapewne efekt przyznania Międzynarodowej Nagrody Bookera za książkę "Bieguni".

289826923357174778
Źródło zdjęć: © google

Warto podkreślić, że za kilka dni znowu wyłoniony zostanie zwycięzca. Olga Tokarczuk także jest nominowana, więc możemy mieć do czynienia z kolejnym wzrostem zainteresowania.

Inny gwałtowny wzrost to 2015 rok. Nie ma zaskoczenia - wpływ na zainteresowanie miało przyznanie nagrody Nike.

289826923357371386
Źródło zdjęć: © google

Na sprawę możemy patrzeć dwojako. Pesymiści powiedzą, że Polacy literaturą interesują się dopiero wtedy, gdy w grę wchodzą prestiżowe nagrody. Optymiści stwierdzą zaś, że większość Tokarczuk w internecie sprawdzać nie musiała, bo jej twórczość jest dobrze znana. Jedno jest pewne - nawet jeśli ci pierwsi mają rację, to i tak możemy się cieszyć, że książki cieszą popularnością. Widać to nie tylko w Google, ale i księgarniach.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)