Superkomputer złożony z 200 konsol PS3

Zaawansowane obliczenia fizyczne wymagają sprzętu o wielkiej mocy. Na superkomputery mogą pozwolić sobie tylko najlepsze ośrodki badawcze. Pracownicy uniwersytetów muszą sobie radzić na własną rękę.

Superkomputer złożony z 200 konsol PS3
Źródło zdjęć: © chip.pl

30.12.2014 08:40

Obraz
© (fot. chip.pl)

Tej wiosny wydział fizyki University of Massachusetts Dartmouth notował prawdziwe oblężenie. Nie chodziło jednak o nagły wybuch naukowego głodu wśród studentów, a o zainteresowanie informacjami na temat superkomputera tworzonego przez doktora Guarava Khannę. Wielu studentów to gracze, a zatem myśl, że platforma, na której grają, może brać udział w badaniach nad czarnymi dziurami i falami grawitacyjnymi, okazała się wielce interesująca.

Khann zdecydował się właśnie na konsole Sony PS3 z tego powodu, że są łatwo dostępne, relatywnie tanie i jako jedyne pozwalają zainstalować system Linux. W 2007 roku udało mu się połączyć 16 sztuk, część sfinansował z własnej kieszeni, część zapewniła mu uczelnia, a część dołożyło Sony Computer Entertainment.

Wyniki badań, jak i zastosowanie konsol przyciągnęły uwagę laboratorium Air Force w Rzymie. W 2010 roku naukowcy z tego ośrodka wykorzystali ponad 1700 PS3 do budowy własnego superkomputera i sfinansowali Khannowi 176 sztuk PS3.

Superkomputer skonstruowany przez doktora Khanna ma moc obliczeniową równą trzem tysiącom komputerów PC lub laptopów, a koszt jego budowy pochłonął 75 tys. dolarów. To zaledwie 1/10 kosztów budowy porównywalnego superkomputera zbudowanego z tradycyjnych podzespołów!

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Superkomputer złożony z 200 konsol PS3

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)