Sprawny czołg T‑34/76 w polskim muzeum. W całej Europie są zaledwie trzy

Sprawny czołg T-34/76 w polskim muzeum. W całej Europie są zaledwie trzy
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY | Radomil
Arkadiusz Stando

09.08.2019 13:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

T-34 to jedna z najsłynniejszych maszyn II wojny światowej. Zrobiła sporą różnicę, podczas starć między armią radziecką a nazistowską. Podczas wojny był najliczniej wyprodukowanym czołgiem.

W pełni sprawny, jeżdżący czołg T-34/76 trafił do Muzeum Oręża Polskiego im. 1 Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte w Studziankach Pancernych. W małej wsi w województwie mazowieckim w powiecie kozienickim, w gminie Głowaczów znajdziecie teraz jedną z zaledwie trzech jeżdżących takich maszyn w Polsce.

W tej wersji pozostały zaledwie 3 sprawne maszyny. Większość z czołgów T-34/76 stanowi dziś jedynie pomniki historii. Jeden z nich znajdziecie właśnie w Studziankach Pancernych. To pomnik postawiony w imię pamięci poległych w bitwie pod Studziankami.

10 i 11 sierpnia w muzeum odbędzie się VII Festyn wojskowy-"Sierpniowe Pola Chwały" Studzianki Pancerne. Znajdziecie tam sporo atrakcji, więc może warto się wybrać. Między innymi, odbędzie się przelot słynnego zespołu akrobacyjnego "ISKRY" z Dęblina. Więcej informacji znajdziecie na stronie wydarzenia na Facebooku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (247)
Zobacz także