Smog znów nad Polską. Jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia
Smog znów krąży nad Polską. Zanieczyszczone powietrze stanowi spore zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia mieszkańców naszego kraju. Aby być na bieżąco z informacjami na temat jakości powietrza, warto monitorować sytuację na specjalnych mapach.
27.09.2019 11:09
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Smog wciąż truje mieszkańców naszego kraju. Zanieczyszczone powietrze jest częstym powodem złego samopoczucia Polaków, stanowi także przyczyny przedwczesnych zgonów. Efekty rządowego programu "Czyste powietrze" nie przynoszą zakładanych oczekiwań. W sądzie pojawił się także pierwszy masowy pozew.
Smog w nocy
Jakość powietrza w całej Polsce pozostawia wiele do życzenia. Epizody smogowe w nocy to efekt spadku temperatury. Po południu mieszkańcy zaczynają palić w kominkach i piecach, co przekłada się na smog w godzinach nocnych. Gdy rano ruszają do pracy i przestają ogrzewać mieszkania, stopień zanieczyszczenia powietrza słabnie.
Warszawa bez czujników smogowych
W Warszawie zanieczyszczenia powietrza sprawdzane są na sześciu stacjach pomiarowych GIOS, a także na czujnikach prywatnych osób w takich systemach jak Airly czy LOOK2. Władze miasta od 2018 roku zapowiadają montaż dwóch nowych stacji pomiarowych i około 150 czujników, ale na razie nie udało się przeprowadzić skutecznego przetargu na ich dostawę.
"Czyste powietrze" nie przynosi oczekiwanych rezultatów
Program "Czyste powietrze", który przez rząd był określany mianem największego w historii instrumentu walki ze smogiem, przynosi nikłe efekty. Po dofinansowanie zgłasza się niecałe 7 tys. osób miesięcznie, a otrzymuje je znacznie mniej. Do tej pory złożono 82 tys. wniosków, na łączną kwotę 2 mld zł.
Wstępną zgodę na zwrot kosztów poniesionych na walkę ze smogiem otrzymało zaledwie 48 tys. Polaków. To około 915 mln zł.
223 osoby pozwały państwo za smog
W sądzie jest już pierwszy masowy pozew o smog. 223 osoby domagają się od państwa, by uznało swoją odpowiedzialność za zanieczyszczenie powietrza w Polsce.
"To prawdopodobnie jeden z pierwszych tego rodzaju pozwów na świecie. Słyszałem o podobnym w Chinach, ale tam skrzyknęło się raptem kilka osób" – mówi mecenas Radosław Górski, który reprezentuje pozywających.
Pozywający domagają się, by skarb państwa poniósł odpowiedzialność za przekroczenie wartości dopuszczalnych stężeń pyłu PM 10 i pyłu PM 2,5 w Polsce w ciągu ostatnich ośmiu lat.
Mapki i aplikacje
Jakość powietrza w Polsce jest daleko od ideału. Warto monitorować sytuację na mapach oraz pobrać specjalną aplikację.
Dzięki tym narzędziom możemy na bieżąco monitorować stan jakości powietrza na terenie całego kraju.