Trwa ładowanie...
d8e2nrq

SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [06.08.2020]

Tłumaczymy, czym jest saletra amonowa, która spowodowała wybuch w Bejrucie. Naukowcy szacują, że ekstremalne susze w Europie Środkowej mogą wzrosnąć siedmiokrotnie. Rząd wprowadza dodatkowe obostrzenia z powodu pandemii. Islandzki wulkan po raz kolejny zmierza w kierunku erupcji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Łukasz Szumowski mówi o sytuacji epidemiologicznej i powrocie obostrzeń.
Łukasz Szumowski mówi o sytuacji epidemiologicznej i powrocie obostrzeń. (PAP)
d8e2nrq

Siła wybuchu w Bejrucie wywołała szok na całym świecie. Tym bardziej że substancjami, które wywołały tak ogromną destrukcję, były… nawozy. Jak tłumaczy dziennikarz WP Tech Łukasz Michalik, "saletra amonowa, czyli azotan amonu, to bogaty w azot, nieorganiczny związek chemiczny. Jest stosowany zazwyczaj w postaci niewielkich, jasnych granulek i stanowi cenną pomoc dla rolników.

Jednocześnie w pewnych warunkach ta substancja może stać się śmiercionośna. Więcej o tym przeczytać można tutaj.

Ekstremalne susze w Europie Środkowej

Nowe badania wskazują, że ekstremalne suszą będą z dużym prawdopodobieństwem występować znacznie częściej w całej Europie Środkowej. A jeśli globalna emisja gazów cieplarnianych znacznie się zwiększy, wzrost częstotliwości może być aż siedmiokrotny.

W jaki sposób nie dopuścić do takiego stanu rzeczy? Więcej na ten temat znajdziecie tutaj.

d8e2nrq

Rząd wprowadza dodatkowe obostrzenia z powodu pandemii

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski ogłosił, że znów będziemy musieli zaakceptować obostrzenia. Jednak tym razem nie będą one rozciągnięte na cały kraj, a zamiast tego wejdą w życie w poszczególnych powiatach, które najmocniej zmagają się z koronawirusem.

O jakich dokładnie obostrzeniach mowa, jakich powiatów będą dotyczyć i od kiedy, przeczytacie tutaj.

Islandzki wulkan po raz kolejny zmierza w kierunku erupcji

Położony na Islandii słynny wulkan Grímsvötn jest według naukowców coraz bliżej kolejnego wybuchu. To właśnie on w 2011 roku swoją erupcją spowodował zamknięcie ruchu lotniczego nad skandynawską wyspą.

Naukowcy nie mogą określić, kiedy dokładnie nastąpi erupcja, ale szacują szerokie czasowe ramy. Przeczytajcie więcej tutaj.

d8e2nrq

Podziel się opinią

Share
d8e2nrq
d8e2nrq
Więcej tematów