Skąd się wzięły znane symbole?

Skąd się wzięły znane symbole?

Skąd się wzięły znane symbole?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
26.08.2010 15:33, aktualizacja: 28.02.2017 11:20

Skąd się wzięły znane symbole?

Małpa

Na pewno kiedyś spotkałeś się z tym symbolem. "Małpa", jest nieodłącznym towarzyszem adresów e-mail. Pojawiała się już w latach 70. Za wprowadzenie symbolu @ do internetu odpowiada Ray Tomlinson. Pracując jeszcze w ARPANET - początkowej wersji współczesnego internetu, użył on małpy do określenia użytkownika na danym serwerze. Przykładowo kowalski@wp.pl oznacza, użytkownik kowalski na serwerze wp.pl. Sam znak pochodzi z łacińskiej ligatury zastępującej w średniowiecznych i renesansowych rękopisach handlowych słowo "ad" (do, przy) i oznaczające m.in. odbiorcę przesyłki (adres). Ciekawostką jest również fakt, że symbol @ w różnych językach jest różnie nazywany. Nasza "małpa" to dla praktycznego Niemca "alfa w kółku" albo "świński ogon", dla Rosjan "piesek", a dla Włochów "ślimak".

1 / 8

Bluetooth

Obraz
© Wikimedia - DBGthekafu (CC)

Bluetooth

Symbol technologii Bluetooth pochodzi z alfabetu runicznego. Jest on odpowiednikiem liter H oraz B, współczesnych alfabetów. Nazwa technologii pochodzi od przydomku Haralda Sinozębego, króla Danii z 970 roku naszej ery. Przyczynił się on do "zjednoczenia" państw Danii i Norwegii, podporządkowując sobie to drugie. Technologia Bluetooth miała również na celu zjednoczenie, tym razem jednak urządzeń elektronicznych takich jak komputery czy telefony komórkowe. Co więcej, o królu Haraldzie krąży legenda, która opowiada, że był on wielkim smakoszem jagód i od pochłaniania ogromnych ilości tych owoców, jeden z zębów króla stał się niebieski. Stąd jego przydomek - Sinozęby oraz nazwa technologii Bluetooth - niebieski ząb.

2 / 8

USB

Obraz
© Wikimedia - DocMiller (CC)

USB

Logo USB wydaje się niezwykle proste, nawiązujące do trójzębu znanego już ze starożytności. Niewielu jednak wie, że stworzenie go zajęło kilka miesięcy. Z założenia miało ono ułatwiać odnajdywanie gniazd, nawet po ciemku. W symbolu znajduje się koło, trójkąt i kwadrat, oznaczają one uniwersalność standardu USB - mogą go używać różnego rodzaju urządzenia.

3 / 8

Power On/Off

Obraz
© Wikimedia - Klork (CC)

Power On/Off

Logo przycisku włączającego lub wyłączającego urządzenie, jest oficjalnie zatwierdzone przez organizację IEEE, zrzeszającą inżynierów elektryków i elektroników. Symbol jest połączeniem cyfr 1 i 0. Cyfra 1 oznacza stan włączony, a 0 - wyłączony. Kiedyś włączniki urządzeń stanowiły przełączniki, na których z jednej strony znajdowało się 0, a z drugiej 1. Jednak w momencie, kiedy przestarzałe przełączniki zastąpiono jednym, wciskanym przyciskiem, pojawiła się konieczność opracowania dla niego odpowiedniego oznaczenia. W ten sposób powstał symbol przenikających się 0 i 1.

4 / 8

Sleep - tryb uśpienia

Obraz
© Wikimedia- DarkEvil (CC)

Sleep - tryb uśpienia

Urządzenia znajdujące się w stanie uśpienia są niejako "gotowe do użycia". Ten dziwny stan, w którym sprzęt jest jednocześnie włączony i wyłączony był dla ludzi bardzo nieintuicyjny, a odpowiednie jego zobrazowanie za pomocą symbolu stanowiło nie lada wyzwanie. W końcu ktoś wpadł na pomysł, że śpiący człowiek znajduje się w podobnym stanie. Stąd kształt symbolu w postaci półksiężyca. Czasami można natknąć się, zwłaszcza w japońskiej elektronice na przycisk "Zzzz" - jest on tożsamy z półksiężycem i równie jak on wymowny.

5 / 8

FireWire

Obraz
© Wikimedia - Caihua (CC)

FireWire

Specyfikacja standardu FireWire powstała w 1995 roku i obecnie rozwijana jest przez firmę Apple. Technologia powstała z myślą o szybkim przesyłaniu dużych ilości danych, przede wszystkim z kamer wideo. Symbol tego standardu zbudowany jest z 3 części, symbolizuje to połączenie sygnału audio, wideo i przesyłania danych.

6 / 8

SBBOD

Obraz

SBBOD

Wielu z was prawdopodobnie nigdy nie widziało tego symbolu. Jest to odpowiednik Windowsowej klepsydry i pojawia się w komputerach MAC, zazwyczaj w momencie, gdy nastąpi zawieszenie otwartej aplikacji. Inżynierowie Apple głowili się nad stworzeniem odpowiedniej ikony, która nie będzie się kojarzyła, tak jak klepsydra w Windows, z długim oczekiwaniem na ponowne zadziałanie aplikacji. W końcu wymyślono, że wirująca, kolorowa spirala będzie się kojarzyła z zabawą i spokojem. Tymczasem przewrotni użytkownicy Maców nazwali znienawidzoną ikonę SBBOD, co oznacza Spinning Beach Ball of Death, czyli Wirująca plażowa piłka śmierci.

7 / 8

Play

Obraz
© wp.pl

Play

Znany chyba każdemu, przycisk play został początkowo zastosowany w latach 60. w odtwarzaczach kasetowych. Kierunek strzałki oznaczał po prostu kierunek, w którym po wciśnięciu będzie przewijać się kaseta magnetofonu. Z czasem zaczęto go używać we wszystkich odtwarzaczach muzyki czy filmów i w czasach wszechobecnej techniki cyfrowej, sens strzałki został trochę zagubiony.

8 / 8

Pauza

Obraz
© wp.pl

Symbol ten pochodzi najprawdopodobniej z metryki. Jest niezwykle podobny do tak zwanej średniówki, która oznacza dosłownie punkt podziału. Choć niektórzy sugerują, że pauza to niepełny symbol stop lub przerwa w obwodzie elektrycznym, którą oznacza się w podobny sposób.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)