Rząd proponuje nauczycielom zwiększenie pensum. Co to znaczy?

Rząd proponuje nauczycielom zwiększenie pensum. Co to znaczy?

Rząd proponuje nauczycielom zwiększenie pensum. Co to znaczy?
Źródło zdjęć: © Fotolia
05.04.2019 16:52

Nauczyciele domagają się wzrostu pensji, w zamian za to rząd oferuje zwiększenie pensum. Chociaż słowa brzmią podobnie oznaczają coś zupełnie innego. Czym jest to całe "pensum" i co to oznacza dla nauczycieli?

Czym jest pensum?

Pensum to określona liczba zajęć dydaktycznych lub naukowych, które nauczyciel jest zobowiązany odbyć w danej placówce naukowej. Innymi słowy, jest to po prostu wymiar czasu pracy nauczyciela. Nie jest to jednak pełen wymiar, a liczba godzin, które nauczyciel spędza ze swoimi wychowankami. Przez nauczycieli często nazywany jest "czasem przy tablicy".

Aktem prawnym, który określa pensum nauczyciela jest* ustawa z dnia 26 stycznia 1982 roku Karta Nauczyciela.* Wielkość pensum uzależniona jest od rodzaju szkoły lub placówki, w której nauczyciel jest zatrudniony.

Rząd proponuje wzrost pensum wraz ze wzrostem wynagrodzeń

Od poniedziałku trwaja negocjację pomiędzy rządem a oświatowymi związkami zawodowymi. Padła propozycja stopniowego wzrostu wynagrodzeń nauczycieli, ale pod warunkiem wzrostu pensum.

Obecnie w podstawowym wymiarze pensum wynosi 18 godzin. Rząd proponuje jego zwiększenie do 22 lub 24 godzin. Związki zawodowe są zaskoczone taką propozycją.

- Jako związek zawodowy sceptycznie się do tego odnosimy, ponieważ to niesie za sobą dość liczne zwolnienia pracowników i na to na pewno się nie zgodzimy. Nie bylibyśmy związkiem zawodowym, który by robił coś takiego, że zwalnia 10 czy 20 proc. pracowników, żeby reszta mogła lepiej zarabiać, nie o to nam chodzi.
Szef Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność", Ryszard Proksa

Strajk nauczycieli rozpocznie się 8 kwietnia, jeśli do tego czasu nie dojdzie do porozumienia między stronami. Więcej na temat negocjacji możecie przeczytać tutaj.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)