Rząd proponuje nauczycielom zwiększenie pensum. Co to znaczy?

Rząd proponuje nauczycielom zwiększenie pensum. Co to znaczy?05.04.2019 16:52
Rząd proponuje nauczycielom zwiększenie pensum. Co to znaczy?
Źródło zdjęć: © Fotolia

Nauczyciele domagają się wzrostu pensji, w zamian za to rząd oferuje zwiększenie pensum. Chociaż słowa brzmią podobnie oznaczają coś zupełnie innego. Czym jest to całe "pensum" i co to oznacza dla nauczycieli?

Czym jest pensum?

Pensum to określona liczba zajęć dydaktycznych lub naukowych, które nauczyciel jest zobowiązany odbyć w danej placówce naukowej. Innymi słowy, jest to po prostu wymiar czasu pracy nauczyciela. Nie jest to jednak pełen wymiar, a liczba godzin, które nauczyciel spędza ze swoimi wychowankami. Przez nauczycieli często nazywany jest "czasem przy tablicy".

Aktem prawnym, który określa pensum nauczyciela jest* ustawa z dnia 26 stycznia 1982 roku Karta Nauczyciela.* Wielkość pensum uzależniona jest od rodzaju szkoły lub placówki, w której nauczyciel jest zatrudniony.

Rząd proponuje wzrost pensum wraz ze wzrostem wynagrodzeń

Od poniedziałku trwaja negocjację pomiędzy rządem a oświatowymi związkami zawodowymi. Padła propozycja stopniowego wzrostu wynagrodzeń nauczycieli, ale pod warunkiem wzrostu pensum.

Obecnie w podstawowym wymiarze pensum wynosi 18 godzin. Rząd proponuje jego zwiększenie do 22 lub 24 godzin. Związki zawodowe są zaskoczone taką propozycją.

- Jako związek zawodowy sceptycznie się do tego odnosimy, ponieważ to niesie za sobą dość liczne zwolnienia pracowników i na to na pewno się nie zgodzimy. Nie bylibyśmy związkiem zawodowym, który by robił coś takiego, że zwalnia 10 czy 20 proc. pracowników, żeby reszta mogła lepiej zarabiać, nie o to nam chodzi.

Szef Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność", Ryszard Proksa

Strajk nauczycieli rozpocznie się 8 kwietnia, jeśli do tego czasu nie dojdzie do porozumienia między stronami. Więcej na temat negocjacji możecie przeczytać tutaj.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)