Rosyjska armia i policja zostaną wyposażone w nano-pancerze

Rosyjska armia i policja zostaną wyposażone w nano-pancerze

Rosyjska armia i policja zostaną wyposażone w nano-pancerze
Źródło zdjęć: © chip.pl
14.08.2013 11:45, aktualizacja: 14.08.2013 12:06

Rosyjska firma NEVZ-Soyuz z Nowosybirska otrzymała od państwa 145 milionów rubli (ok. 14 milionów złotych) na rozwój i produkcję nano-opancerzenia dla rosyjskiej armii i policji. Projekt ma ruszyć do końca 2015 roku.

Nanotechnologia w służbie Rosji

Ceramiczne płytki produkowane z wykorzystaniem węgliku boru zostaną wykorzystane do produkcji kamizelek kuloodpornych, pancerzy dla pojazdów, a nawet dla samolotów. Powszechnie wiadomo, że tak zbudowane struktury cechują się niezwykłą wytrzymałością.

Oblicza się, że nowa technologia pozwoli stworzyć pancerze 4 razy lżejsze od obecnie używanych, tańsze o 2. proc. i ok. 5-6 razy bardziej wytrzymałe. Tak przynajmniej twierdzą przedstawiciele NEVZ-Soyuz. Nowe kamizelki kuloodporne bez problemu zatrzymają kaliber 7,62 mm (używany w jednej z najpopularniejszych rosyjskich konstrukcji: AK-47), a pancerze montowane na pojazdach z łatwością mają radzić sobie z kalibrami 12,7 i 14,5 mm. Niestety nie podano, z jakich odległości strzały będą przyjmowane przez kamizelkę bez uszczerbku dla zdrowia użytkownika.

Rządowy projekt

NEVZ-Soyuz funkcjonuje na rosyjskim rynku od 194. roku i działa właściwie we wszystkich gałęziach przemysłu elektronicznego. Wraz z przystąpieniem do projektu produkcji nano-pancerzy firma chciałaby zaistnieć także w przemyśle zbrojeniowym.

Do końca 201. mają powstać pierwsze prototypy, które armia rosyjska z pewnością będzie chciała przetestować, zanim zdecyduje się na ich powszechne użycie. Rozpoczęcie seryjnej produkcji planowane jest na koniec 2015 roku.

Źródło: CHIP / JG, WP.PL

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Nowa przeglądarka od twórców The Pirate Bay"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (482)