Robot sterowany myślami

Robot sterowany myślami

Robot sterowany myślami
31.03.2009 12:00, aktualizacja: 31.03.2009 14:46

Koncern Honda Motor do spółki z instytutem Advanced Telecommunications Research oraz firmą Shimadzu zaprezentowały udoskonaloną wersję systemu umożliwiającego sterowanie poczynaniami robota za pośrednictwem myśli.

Prace nad interfejsem BMI - "brain machine interface" - zostały przez Hondę i ATR podjęte w 200. r. Rok później naukowcy tych ośrodków zaprezentowali robota sterowanego dzięki skanerowi aktywności ludzkiego mózgu. Funkcjonalny magnetyczny rezonans jądrowy (fMRI) pozwolił na odpowiednie konfigurowanie siłowników robota wyłącznie przy pomocy woli (por. artykuł: Ręka na tranzystorach, skaner obok mózgu).

Najnowsza wersja system mierzy elektryczną aktywność mózgu w oparciu o elektroencefalograf; wykorzystuje też technologię spektroskopii w bliskiej podczerwieni do pomiaru przepływu krwi w tym organie. Otrzymane w ten sposób dane są następnie interpretowane i konwertowane do postaci komend. Proces analizy informacji funkcjonuje w oparciu o metodę statystycznego przetwarzania informacji.

Obraz
© Kliknij, aby powiększyć zdjęcie (fot.IDG)

Oficjalnej prezentacji systemu nie było - Honda udostępniła natomiast film dokumentujący eksperyment. Uczestnik pokazu nosi na głowie półkolisty skaner, śledzący aktywność mózgu. Pokazywane są mu cztery karty z różnymi obrazami - prawej i lewej dłoni, stopy i języka. Mężczyzna ma za zadanie zwizualizować widoczny na danej karcie obraz, nie wykonując przy tym żadnego fizycznego ruchu. Z systemem kontrolnym połączony jest robot Asimo, na filmie zaobserwować można, jak podnosi prawą rękę w reakcji na okazanie ludzkiemu kontrolerowi odpowiedniego obrazu.

Naukowcy sugerują, że dzięki prowadzonym przez nich eksperymentom w przyszłości możliwe będzie np. wydawanie myślowych komend pojazdom, by otwierały drzwi, gdy zbliża się kierowca bądź sterowanie klimatyzacją w budynkach.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)