Sterowany myślami egzoszkielet dla niepełnosprawnych

Sterowany myślami egzoszkielet dla niepełnosprawnych
Źródło zdjęć: © Duke.edu / Walk Again Project

09.05.2014 14:55, aktual.: 09.05.2014 15:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Podczas ceremonii otwarcia XX mistrzostw świata w piłce nożnej ma mieć premierę sterowany myślami egzoszkielet, dzięki któremu osoba sparaliżowana będzie mogła chodzić - informuje serwis "BBC News/Health".

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, 1. czerwca egzoszkielet zobaczy w akcji niemal 70 000 widzów na stadionie Complexo Esporte Corinthians w Sao Paulo oraz miliardy przy odbiornikach telewizyjnych.

Egzoszkielet został opracowany przez międzynarodowy zespół naukowców w ramach Walk Again Project i jest zwieńczeniem trwających ponad dziesięć lat prac doktora Miguela Nicolelisa, brazylijskiego neurofizjologa związanego z Duke University w Północnej Karolinie (USA).

Wcześniej Nicolelis dokonał wielu interesujących eksperymentów. Już w roku 200. wykazał, że małpy mogą za pomocą myśli kontrolować ruchy wirtualnych ramion awatara. W roku 2013 za pośrednictwem internetu połączył mózgi dwóch szczurów, z których jeden znajdował się w ośrodku badawczym w Brazylii, a drugi w USA. Gryzoń w Ameryce Południowej za pośrednictwem prostych sygnałów odbieranych z jego kory ruchowej wpływał na zachowanie szczura znajdującego się w Stanach Zjednoczonych (dzięki temu „wiedział”, jaką nacisnąć dźwignię).

Przeprowadził również eksperyment, który polegał na tym, że sygnały z mózgu małpy przebywającej w laboratorium Duke University przekazywane były przez internet do Japonii, gdzie poruszały ramieniem robota.

Od września 201. r. w laboratorium w Sao Paulo dr Nicolelis szkolił na symulatorze ośmiu pacjentów, z których jeden miał - podczas ceremonii otwarcia MŚ w piłce nożnej - według pierwotnego planu wstać z wózka i jako pierwszy kopnąć piłkę. Jednak szczegóły wydarzenia są wciąż jeszcze ustalane.

W wywiadzie udzielonym BBC Miguel Nicolelis wyjaśnił, że pacjenci mają powyżej 2. lat, a najstarszy z nich – około 35. W ostatnich dniach czterech pacjentów po treningu w środowisku wirtualnym zaczęło korzystać z hydraulicznie poruszanego, sterowanego aktywnością mózgu egzoszkieletu, robiąc pojedyncze kroki, a jednemu z nich udało się już kopnąć piłkę.

Egzoszkielet - rodzaj zewnętrznego szkieletu-robota, obejmujący sparaliżowaną osobę - został zbudowany dzięki współpracy wielu różnych firm. Wyposażony jest w baterie o pojemności wystarczającej na dwie godziny działania. Sterując nim pacjent ma na głowie czepek z elektrodami, które odbierają sygnały z mózgu. Sygnały trafiają do umieszczonego na plecach komputera, którzy steruje ruchami siłowników, poruszających kończynami. Stopy egzoszkieletu wyposażone zostały w czujniki wyczuwające nacisk, temperaturę oraz –. zawczasu - bliskość podłoża. Informacja o bliskości podłoża przekazywana jest używającej egzoszkieletu osobie w postaci wibracji, wyczuwanych za pośrednictwem skóry przedramienia.

Premiera w czasie mistrzostw nie oznacza niestety, że zastosowana w egzoszkielecie technologia będzie powszechnie dostępna - potrzebne są jeszcze lata badań. Chodzi raczej o pokazanie, że w poruszanie się w ten sposób będzie kiedyś możliwe.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)