Samsung pracuje nad tabletami sterowanymi myślami

Samsung pracuje nad tabletami sterowanymi myślami
Źródło zdjęć: © MIT Technology Review via Giznet.pl

22.04.2013 13:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Może jeszcze nie w tym sezonie, ale według Samsunga takie urządzenia trafią wcześniej czy później do masowego użytku. Jak na razie koreańska firma, wraz badaczami z University of Texas, pracuje nad systemem, który pozwoliły wykorzystać potęgę ludzkiej myśli do sterowania tabletami i smartfonami.

Prace prowadzone są z myślą o niepełnosprawnych, ale firma naprawdę chciałaby, by taka technologia trafiła kiedyś do głównego nurtu. W końcu –. dlaczego nie? Ale pozostańmy jeszcze na Ziemi – w chwili obecnej system co prawda działa, ale jest jeszcze zbyt skomplikowany, by trafić do masowej produkcji.

System wykorzystuje „czepki”. wyposażone w elektrody EEG, które mierzą aktywność poszczególnych obszarów mózgu. Dzięki temu komputery wiedzą, że wytrenowany użytkownik skupia się na konkretnej ikonie i mogą wykonać za niego akcję. Według Samsunga aktualna skuteczność systemu mieści się w przedziale od 80 do 95 procent. Czas myślenia o konkretnej ikonie potrzebny do tego by system rozpoznał ją jako właściwą wynosi około pięciu sekund. Nieźle, ale jeśli system ma kiedyś trafić do zwykłych użytkowników, trzeba by jeszcze przetestować czy przypadkiem codzienne sprawy nie rozpraszają za bardzo uwagi.

Tak czy inaczej, badacze mają nadzieję opracować czapki z wszytymi elektrodami EEG, które będą wygodniejsze w użyciu od stosowanych przez nich aktualnie laboratoryjnych „czepków”. Szkoda tylko, że raczej nie można liczyć na to, by Google Glass wspierało „Czapki Samsunga”.

Polecamy w serwisie Giznet.pl: Durex i jego "dotykowa" bielizna

Źródło artykułu:Giznet.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)