Ponad 96% muzyki pobieranej z Internetu jest nielegalne

Ponad 96% muzyki pobieranej z Internetu jest nielegalne

16.01.2009 17:31, aktual.: 18.01.2009 15:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Według danych przedstawionych przez IFPI, 95% wszystkich utworów muzycznych pobieranych z Internetu pochodzi z nielegalnego źródła. Międzynarodowa Federacja Przemysłu Fonograficznego uważa ponadto, że działania prowadzone przez ISP w celu zmniejszenia tych wartości, są nieskuteczne i w najbliższym czasie nie wpłyną na owe wyniki.

W 2008 roku globalna sprzedaż muzyki wzrosła o 25% w porównaniu z danymi za rok wcześniejszy i osiągnęła łączną wartość 3,7 mld dolarów. Muzyka cyfrowa stanowiła 20% wszystkich sprzedanych w tym czasie utworów. Z przedstawionych danych wynika również, że w ubiegłym roku pobrano z Internetu ponad 40 miliardów utworów. Jednak zaledwie 1,4 mld z nich ( a więc mniej niż 4% ) stanowiły utwory pobrane w sposób legalny.

John Kennedy, przewodniczący IFPI stwierdził, że rządy nie robią nic, aby zmienić ten stan rzeczy. Według niego, cała odpowiedzialność za nielegalne pobieranie utworów muzycznych jest spychana na dostawców Internetu, którzy także nie widzą praktycznej możliwości ograniczenia swoim klientom dostępu do zasobów Internetu. Zdają sobie oni bowiem sprawę, że takie działanie naraziłoby ich na poważne straty finansowe związane nie tylko z koniecznością implementacji odpowiednich technologii w swoich sieciach, ale także odejściem niezadowolonych klientów do konkurencji.

Niedawno sześciu głównych dostawców Internetu w Wielkiej Brytanii ( m.in. British Telecom, Carphone Warehouse czy Virgin Media ) podpisało odpowiednie porozumienie w tej sprawie - http://www.idg.pl/news/330513/nowa.strategia.riaa.najpierw.ostrzezenie.pozniej.odciecie.od.sieci.html. Jednak na chwilę obecną nic nie wiadomo na temat wprowadzenia jej w życie.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)