Polski serwis w czołówce pirackich stron na świecie

Google opublikowało statystyki Raportu Przejrzystości, w którym gigant chwali się efektami swojej walki z piractwem w sieci. Dzięki działaniom Google’a wspieranego przez różne organizacje na całym świecie z sieci zniknęło aż 1,75 mld adresów URL, które kierowały do nielegalnych treści. W czołówce znalazł się jeden z polskich portali - chomikuj.pl zajął 4 miejsce na całym świecie.

Polski serwis w czołówce pirackich stron na świecie
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Statystyki, które zostały udostępnione przez Google, są zatrważające. Począwszy od 1. marca 2011 r., kiedy rozpoczęto program usuwania pirackich treści z wyników wyszukiwania, do 12 września 2016 r. do giganta internetowego zgłoszono aż 1,92 mld adresów stron internetowych, które znajdowały się w 888 tys. różnych domen. Co ciekawe, w ciągu ostatnich 12 miesięcy problem naruszania praw autorskich dotyczył aż 341 tys. witryn internetowych i jak podaje Google, rośnie z roku na rok.

Z wniosków zgłoszonych czy to przez organizacje zrzeszające producentów, czy przez inne organizacje, sprawdzono dokładnie każdy podejrzany URL. Po przyjrzeniu się im, specjaliści zatrudnieni w Google stwierdzili, że jedynie 2,1 proc. zgłoszonych adresów nie łamie prawa.

Obraz
© (fot. Google.com)

Uruchomiona witryna pozwala również przyjrzeć się, kto najczęściej jest zgłaszany jako dostawca treści naruszających prawa autorskie. Spośród 88. tys. domen, tuż za "podium", na czwartej pozycji uplasował się popularny w Polsce i kierowany do Polaków serwis chomikuj.pl. W ciągu całego okresu, czyli ostatnich pięciu lat, do Google'a zgłoszono aż 15 723 663 adresy, które znajdowały się w domenie Chomikuj. Jedynie 5 proc. z nich pozostało w sieci. Reszta, czyli 14 941 753, zostały definitywnie usunięte z internetu.

Wśród fałszywych zgłoszeń nie zabrakło wpadek. Pierwszą z nich, a zarazem taką, która odbiła się szerokim echem w sieci, było zgłoszenie stron Warner Bros. Do usunięcia ostatecznie nie doszło, gdyż okazało się, że domenę podejrzaną o piractwo zgłosił jej właściciel, czyli Warner Bros. Co ciekawe, podobną wpadkę zaliczył Cyfrowy Polsat, który zgłosił do usunięcia nie tylko własną domenę - cyfrowypolsat.pl, ale również strony polsat.com.pl oraz ipla.tv.

Źródło: Google.com

LOP

Źródło artykułu:WP Tech

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (19)