Polska jest bezpieczna? Przeprowadzono test gotowości obrony kraju

F-35 podczas lotu
F-35 podczas lotu
Źródło zdjęć: © Flickr
Michał Prokopowicz

31.01.2021 16:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

To było największe tego typu przedsięwzięcie po 1989 roku w Polsce. Prezydent Andrzej Duda oczekuje rekomendacji i mówi o sukcesie. Sprawdzono m.in. myśliwce F-35, systemy rakietowe HIMARS i Patriot.

"Zima-20" to największe tego typu przedsięwzięcie przeprowadzone przez Wojsko Polskie po 1989 roku. Ćwiczenia, które odbywały się w Akademii Sztuki Wojennej miały charakter sztabowy i odbyły się wyłącznie na planach i symulacjach. Sprawdzono wszystkie procedury dotyczące strategicznej obrony kraju, które na przestrzeni ostatniego czasu zostały wprowadzone.

Podczas ćwiczeń sprawdzono także użyteczność ostatnio zakupionego sprzętu wojskowego, także tego, którego jeszcze nie ma na stanie naszych sił zbrojnych. Mowa m.in. o myśliwcach F-35, systemie przeciwrakietowym Patriot czy wyrzutniach HIMARS.

Jak podkreślił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej - "To ćwiczenie niezwykle ważne pod względem gotowości Wojska Polskiego do obrony naszej ojczyzny. Dla mnie jako ministra obrony mają one szczególne znaczenie, jeśli chodzi o plan zakupów, a także organizację działań wojska czy jego dyslokację". Minister dodał, jak ostatnie zakupy wpłynęły na wynik ćwiczeń. - "Chciałbym podkreślić, że znacząco wzrosły zdolności bojowe Wojska Polskiego dzięki wyposażeniu w ten sprzęt".

O sukcesie mówił także Prezydent Andrzej Duda - "Ćwiczenia kończą się sukcesem, dowództwo dało radę i jest to świetna rekomendacja na przyszłość".

Jednocześnie zaznaczył, że oczekuje od szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmunda Andrzejczaka, który w czasie wojny odpowiada za działania wojskowe, nie tylko rekomendacji co do zmian w systemach, ale także zwiększenia częstotliwości tego typu ćwiczeń. "Myślę, że to ćwiczenie jest dla nas taką bardzo dobrą lekcją, która pozwala nam na korektę i opracowanie pewnych nowych elementów" – zaznaczył Andrzej Duda.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (333)